Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński, najbardziej znany polski reporter, był przyjacielem "Pogranicza", członkiem latającej kawiarni literackiej Café Europa, której twórcą jest szef "Pogranicza" Krzysztof Czyżewski. Zmarł w Warszawie 23 stycznia 2007 r.


Ryszard Kapuściński w zbiorach filmowych CDKP. Panie Ryszardzie, dlaczego został Pan dziennikarzem?   "Ponieważ pasjonowali mnie ludzie, życie, świat.  Myślę, że warunkiem bycia dziennikarzem jest po prostu pasja i ciekawość innych i innego."  
Krzysztof Czyżewski mówi o Ryszardzie Kapuścińskim. Właśnie przyjechałem, zaraz wyjeżdżam  Każdy z nas, dziennikarzy, chciał być jak Kapuściński. Podróżować po świecie, opisywać upadające dynastie, ale mało kto potrafił zauważyć jak on, że oto po najbliższej ulicy: "Trzy dziewczyny idą razem. Ale nie rozmawiają ze sobą. Każda przez komórkę rozmawia z kimś dalekim, nieobecnym". 
Ryszard Kapuściński. Cafe Europa w Barcelonie. W dniu 14 grudnia 2002 r. Ryszard Kapuściński brał udział w spotkaniu kawiarni literackiej Café Europa, które miało miejsce podczas  Kosmopolis 02 , Międzynarodowego Festiwalu Literatury w Barcelonie. Prowadził je Krzysztof Czyżewski, a było poświęcone "Zadaniom literatury po upadku systemów totalitarnych". 
Spotkania na Pograniczu W 1997 roku Ryszard Kapuściński był uczestnikiem jednego z cyklicznych "Spotkań na pograniczu", które odbywało się w dniach 18-21 maja w Sejnach i Wigrach. Tematem spotkania było  "Odkrywanie Polski na nowo" . Ryszard Kapuściński "problematykę poruszaną podczas spotkania przedstawił w perspektywie globalnej" - napisał "Kurier Poranny" w artykule  Nowa mapa Polski .
Nowa mapa Polski - "Kurier Poranny" 24.05.1997 Przez trzy dni (18-21 maja) w Klasztorze Wigierskim i Sejnach polscy pisarze, krytycy, redaktorzy pism kulturalnych dyskutowali o sytuacji, w jakiej znalazła się polska kultura po 1989 roku. Było to - jak napisał w zaproszeniu do dyskusji Krzysztof Czyżewski, szef Fundacji Pogranicze - pytanie o tożsamość, o to, jakiej Polski chcemy, a także o nasze dziedzictwo kulturowe.  Organizatorzy "Spotkania na pograniczu", poza dyskusją, zaproponowali uczestnikom przedstawienie  Dybuk  wedle dramatu Szymona...
Ryszard Kapuściński w internecie. Strony internetowe poświęcone Ryszardowi Kapuścińskiemu prezentujące jego biografię, bibliografię, galerie zdjęć:
1

Szukaj na stronie

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI