S. Buchowski o swojej książce - archiwalna rozmowa "Przeglądu sejneńskiego"

Przypominamy pochodzącą z "Przeglądu sejneńskiego", archiwalną rozmowę ze Stanisławem Buchowskim z 2004 roku o wydanej wówczas książce "Ziemia Sejneńsko-Suwalska 1918-1920".  Z historykiem, Stanisławem Buchowskim, autorem książki “Ziemia Sejneńsko-Suwalska 1918-1920” rozmawiała Monika Karpowicz.


- We wstępie książki pisze pan, że zależy mu na popularyzacji wiedzy o Powstaniu Sejneńskim. Dlaczego?
- Powodów jest kilka. Wiedzy o regionie nigdy nie jest za dużo. Wiemy, że Powstanie jest dosyć drażliwym tematem w stosunkach polsko-litewskich, a także tematem zapominanym, nie poruszanym, brak było poważniejszych opracowań. Trzeba wiedzieć, że w okresie międzywojennym w Sejnach hucznie obchodzono rocznice tych powstań narodowych, a potem w okresie Polski Ludowej w ogóle o tym nie było mowy. Poza tym, właśnie mieliśmy 85 rocznicę tego Powstania. Chciałbym przy okazji nadmienić, że ta książka, według obiegowej opinii jest tylko o Powstaniu Sejneńskim. Nie jest tak, bo na cztery rozdziały, o Powstaniu traktuje tylko jeden.

- Jest to swego rodzaju pierwsze takie opracowanie, być może najpełniejsze. Czy pracując nad książką oparł się pan wyłącznie na materiałach archiwalnych, czy też na wspomnieniach?
- Bazą źródłową książki są wszelkiego rodzaju materiały archiwalne, głównie zgromadzone w Archiwum Państwowym w Suwałkach, prace z tego regionu oraz wspomnienia publikowane, zapisane w latach 20-tych, 30-tych. Zawsze uważam, że relacja przydatna to relacja osób, które uczestniczyły w wydarzeniach. Sprawa jest prosta, 85 lat minęło i nikt już z tych uczestników wydarzeń nie żyje. Większego znaczenia nie miałyby relacje z drugiej, czy trzeciej ręki, syna lub wnuka powstańca. Więc są wspomnienia, ale mają one kilkadziesiąt lat – Rudnickiego, Katelbacha – ludzi bezpośrednio zaangażowanych w przebieg Powstania Sejneńskiego.

Rozmowa ukazała się w numerze 18 "PS" w 2004 roku, całość przeczytac można w internetowym serwisie "Przeglądu sejneńskiego".


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI