Said Kaszua - Arabowie tańczą, recenzent Piotr Huniewicz

"Arabowie tańczą" to groteskowa, ale momentami gorzka opowieść o egzystencji na pograniczu dwóch światów Izraelskiego i Palestyńskiego oraz o zmaganiach człowieka, który, gubiąc nieraz własną tożsamość próbuje odnaleźć, jak tysiące innych ludzi, jakąś własną życiową drogę, która nie będzie jednak, znaczoną krwią, drogą walki. 

 

 

 


Rozpisana na pięć części historia opowiada o dzieciństwie, dorastaniu, edukacji i małżeństwie głównego bohatera, żyjącego w małej Palestyńskiej wsi - Tira. Pozornie żaden z opisanych etapów jego życia nie wyróżnia się niczym szczególnym i, być może, mógłby wydarzyć się gdziekolwiek. Dzieciństwo pełne zagadek, niesfornych zabaw i chłopięcych tajemnic; edukacja przerwana depresją i młodzieńcza miłość pełna górnolotnych postanowień i dramatycznych zmagań; małżeństwo pokrywające się z biegiem odrobiną nudy; zacieśniające się i rozluźniające na przemian kontakty z rodziną; wieś, w której największym wydarzeniem jest lokalny teleturniej... Tym, co odróżnia bohatera i jego świat od reszty rówieśników, jest jego rozbita tożsamość. Bohater Kaszuy za wszelką cenę próbuje bowiem zamaskować swą narodową przynależność (w czym pomaga mu jego semicki wygląd). Robi to jednak nie po to by za wszelką cenę zasymilować się z żydowskimi osadnikami. Jego nieświadomym pragnieniem jest raczej próba rozbicia stereotypu Palestyńczyka, chęć zrozumienia koegzystujących ze sobą światów a wreszcie - zdobycie odrobiny normalności oraz ucieczka od niewygód gdzieś z dala od rodziny, w Jerozolimie bądź w Tel Awiwie. Życie nieświadomych często swej narodowej przynależności Palestyńczyków w powieści Kaszuy to nieustanna walka o dom i ziemię, która jest synonimem własnej wolności, niepodległości i narodowej tożsamości właśnie. Walka ta jednak, którą obserwujemy z perspektywy nie zbrojnych ugrupować, ale z punktu widzenia "zwykłej" palestyńskiej rodziny, nabiera częściej cech osobistych, upokarzających nieraz zmagań aniżeli heroicznych walk. Tym samym, autobiograficzna po części powieść Saida Kaszuy, nabiera cech ważnego dokumentu opisującego przede wszystkim emocjonalne i egzystencjalne zmagania młodego człowieka ale również portretującego "godnych, skromnych i dumnych zarazem" Arabów. 

Said Kaszua - pisarz, felietonista i scenarzysta - napisał książkę o znanych problemach w nieznanym często dla nas świecie. "Arabowie tańczą" to książka o poszukiwaniu tożsamości w jej wielorakim znaczeniu, to historia o dojrzewaniu i czynnikach determinujących ludzkie życie, o pasji i zniechęceniu. Said Kaszua opisał świat pełen napięć, emocji, mitów, uprzedzeń i lęków. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, świat koszmaru. Napięcie wynikające z nieustannych izralesko-palestyńskich tarć i walk złagodzone tu zostało środkami artystycznymi. Niebezpieczeństwo zostaje zażegnane przez groteskę a ciepła ironia, która nieustannie towarzyszy portretowanym postaciom i opisowi wydarzeń pozwala traktować tę książkę nie jako dziennik czasu wojny, ale raczej jako reporterską opowieść z czasów dorastania. 

Recenzent: Piotr Huniewicz, 24 styczeń 2006 

 

Said Kaszua Arabowie tańczą , Sejny 2005, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI