Sarajewo stolicą kulturalną Europy. Wystawa plakatu.

11 października 1995 w ramach spotkania z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej", którego temat brzmiał "Zrozumieć Bośnię" w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy plakatu "Sarajewo stolicą kulturalną Europy". Wystawa ponownie była prezentowana w Sejnach w Galerii Papuciarnia w ramach sympozjum pt. "Nowoczesność a wielokulturowość: Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą" które odbyło się w dniach 4-6 kwietnia 2003 roku.


Pomysł, by Sarajewo uczynić stolicą kulturalną Europy mógł zakrawać na kpinę i rodzaj szyderstwa wobec bolesnej rzeczywistości. Mógł się obronić jedynie jako wyzwanie rzucone instytucjom międzynarodowym, owemu Godotowi, którego Sarajewo uczyniło symbolem Europy rojącej o sobie jako o wspólnocie wolnej od nacjonalizmów, czystek etnicznych i dyktatów ekonomicznych.

Pomysł wyszedł od Karela Miska z Pragi i przyjęty został przez Stowarzyszenie "Sarajewo" w Paryżu. 

Do grafików całego świata wystosowano apel o przygotowanie plakatu pod tytułem "Sarajewo stolicą kulturalną Europy". Napłynęło ponad 150 plakatów. 21 grudnia 1993 roku, w dzień rozpoczynający drugą zimę oblężenia Sarajewa, w Centrum Pompideau w Paryżu otwarto wystawę tych plakatów oraz zorganizowano manifestację domagającą się symbolicznego uznania Sarajewa za stolicę kulturalną Europy. 

Już 15 stycznia 1994 roku wystawę mogli obejrzeć mieszkańcy Sarajewa w Collegium Aristicum. Od tej pory podróżuje ona po świecie. Od 11 października 1995 roku była do obejrzenia w Białej Synagodze w Sejnach. Wystawa ponownie była prezentowana w Sejnach w ramach sympozjum pt. "Nowoczesność a wielokulturowość: Pomiędzy Sarajewem, Nowym Jorkiem a Jerozolimą" które odbyło się w dniach 4-6 kwietnia 2003 roku.
 
Dziękujemy pani Marii Winkler za pomoc w organizacji wystawy

Sarajewo stolicą kulturalną Europy.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI