Sejneńska Księga Baśni. Spotkanie z Małgorzatą Sporek-Czyżewską i Krzysztofem Czyżewskim.

Czym jest baśń? Pierwsze spotkanie z pisarzami, 22 maja 2021 r, Krasnogroda, Dwór Miłosza.


Spotkanie z Małgorzatą Sporek-Czyżewską - reżyserką , autorką scenariuszy teatralnych i filmowych, animatorką kultury i Krzysztofem Czyżewskim - pisarzem, poetą i eseistą. Rozmowa na temat czym jest baśń w życiu człowieka, dlaczego opowiada się baśnie, co było pierwszą baśnią na świecie, kiedy baśnie zaczęto spisywać, motywy występujące w baśniach. 

Opowieści  uczestników programu na temat bajek, baśni czy legend  przywoływanych w  ich domach.

"Bajka o Misiu co nie rozumiał" opowiadana od kilkudziesięciu lat przez Mamę Hani Makowskiej.

Miś wyrusza do szkoły.  " Drogi Misiu powiada mama- jesteś już duży i czas rozpocząć edukację .Co z rana mam jeść kolację? Nie głuptasku. Mówię o tym że pójdziesz do szkoły. Nie chcę do stodoły. Misiu stodoła to pomieszczenie gdzie przechowuje się paszę dla zwierząt. Ty pójdziesz wraz z dziećmi do budynku gdzie są klasy. Jakie szałasy?  Co ja mam się z Tobą!  Zrozum - klasy to takie do nauki pokoje. Tam są ławki, tablica. Phi. Śmieszne, po co do nauki spódnica. O losie mówiłam tablica. Na niej piszemy litery. O to fajnie lubię skutery. Oszaleję Misiu - skuterem jeździmy po ulicy. Mówię o lekcjach, pomocach naukowych, podręcznikach? O jakich ręcznikach? Misiek łobuzie o małym rozumku. Koniec kropka będziesz poznawał świat od nauczyciela. Czego nauczę się od fotela? Myłeś uszy? Nauczyciel prowadzi Cię przez świat nauki, literaturę.A dobrze, dobrze mamusiu rozumiem- dostanę konfiturę. Opadają mi ręce - jak do Ciebie dotrzeć? Wrócimy do rozmowy, pomóż mi w sprzątaniu. Nareszcie marzyłem o skakaniu. Uf. Zwariuję. Sprzątanie to np. mycie podłogi. Dobrze mamusiu- będę pięknie skakał- mam długie nogi! ......i tak bez końca można rozmawiać z Misiem w każdym temacie. Możecie spróbować jeśli cierpliwość macie.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI