Sejneński Skarbiec. Wydawnictwo podsumowujące roczny program realizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową z Sejn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opowieść o sąsiadach - dawnych i dzisiejszych mieszkańcach Sejn.


Książeczka to 5 opowieści o Cyganach/RomachŻydach, Rosjanach staroobrzędowcach, Litwinach i  Polakach, pełna ciekawostek, anegdotek i "sekretów", wypełniona fotografiami z  warsztatów, pracami plastycznymi dzieci. Dodatkowym elementem publikacji jest płyta cd pt: Muzyka Miejsca. Sejneński Skarbiec.

Do "wejścia do Skarbca" zachęca apel strażników:

My, strażnicy sejneńskich skarbów od czasów Jaćwingów do dnia dzisiejszego, zabieramy Was w podróż ku ukrytym, zapomnianym i pieczołowicie strzeżonym tajemnicom, w podróż po drogach i dróżkach, od niepamiętnych czasów przemierzanych przez niezwykłych ludzi, prostych i szlachetnych, przez dominikanów sprowadzonych do Sejn przez Jerzego Grodzińskiego, przez wybitne umysły i dobre serca kupców, rzemieślników, doktorów i aptekarzy, biskupów i księży, artystów i nauczycieli. Zabieramy Was na wielkie uroczystości, marsze, jarmarki i odpusty, przedstawienia i koncerty. Zabieramy Was do domów, świątyń i innych ważnych miejsc, w których odcisnęła swój ślad historia. Zabieramy Was do klasztoru, pałacu biskupiego, dawnych drukarni, ratusza, placów w oku miasta, szkół i seminariów. Zabieramy Was do świata Polaków i Litwinów, Rosjan Staroobrzędowców, Żydów i Tatarów, Cyganów/Romów, protestantów, prawosławnych i greko-katolików, także muzułmanów, wspomnimy nawet jednego Hiszpana odnotowanego w rejestrze mieszkańców w okresie międzywojennym. Opowiemy Wam bajki i baśnie, przywołamy legendy a czasem opowieści sąsiedzkie zasłyszane od ludzi, których pamięć sięga daleko.

Usiądźcie razem przy domowym stole i posłuchajcie jakim niezwykłym miastem są Sejny. Czeka Was podróż do samego Centrum Świata!

Dawni i dzisiejsi strażnicy sejneńskich skarbów

Czytaj o całym programie - O Sejneńskim Skarbcu

publikacja Sejneński Skarbiec - fragmenty


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI