Sejneńskie spotkanie z przeszłością

Wydane przez Fundację Pogranicze, pod redakcją Bożeny Szroeder, "Kroniki sejneńskie" mają w rzeczywistości wielu autorów. Mówi o tym dedykacja na wstępie: "Mieszkańcom Sejn, bez których ta książka nigdy by nie postała". Nie byłoby też tej niezwykłej publikacji bez wieloletniego trudu grupy entuzjastów - profesjonalnych animatorów kultury oraz miejscowych nastolatków, w których owym animatorom udało się rozbudzić tak nietypowe w dzisiejszych czasach zainteresowania.


Ale to właśnie wielonarodowościowe Sejny, a nie żadna inna miejscowość, stały się nietypowe: za sprawą ludzi działających w Ośrodku "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów", któremu szefuje Krzysztof Czyżewski (tym razem - autor projektu okładki "Kronik sejneńskich"). Dzięki nim wielokulturowe dziedzictwo Europy wielokrotnie znalazło wymiar edytorski w wydawanych tu książkach. Teraz przyszła kolej na "małą ojczyznę", czyli Sejny.

Ośrodek Pogranicze - jak czytamy w "wizytówce" tej książki-albumu - "...od lat prowadzi pracę z dziećmi nad odkrywaniem wielokulturowego dziedzictwa własnego regionu. W cyklu "Pamięć starowieku" zrealizowano projekty: "Dom", "Gniazdo" i "Świątynia". Ich kontynuacją są "Kroniki sejneńskie" powstające od 1998 roku w pracowni teatru dziecięcego Bożeny Szroeder. Grupa dzieci polskich, litewskich i staroobrzędowców z Sejn najpierw stworzyła mapę swojego miasta, a potem makietę z gliny i spektakl teatralny oparty na własnym scenariuszu. Kolejnym etapem tej przygody jest niniejsza książka...".

Trzy rozdziały "Kronik sejneńskich" budują chronologiczny portret miasta, już za króla Zygmunta I "...zwanego w pismach urzędowych z ruska Sieno". Rozdział "Opowieści starych ksiąg" składa się z bogato i atrakcyjnie ilustrowanych, fragmentów publikacji XIX- i XX-wiecznych, ukazujących historię oraz kształtowanie się miejscowej, wielonarodowościowej i wieloreligijnej społeczności. W rozdziale "Opowieści dziadków" występują autentyczni mieszkańcy Sejn i okolic: gawędy o przeszłości i wspomnienia z dzieciństwa, opowieści o koegzystencji z miejscowymi Żydami oraz ich zagładzie, tworzą sejneński obraz wielobarwny jak dziecięce gobeliny. To te właśnie prace oraz rysunki, gliniana makieta miasta i kadry z przedstawienia "Kroniki sejneńskie" oraz relacje małych twórców tworzą rozdział "Opowieści dzieci".

"Kroniki sejneńskie" powinny zostać uznane przez Ministerstwo Edukacji za obowiązujący i fascynujący podręcznik zarówno zajęć pozalekcyjnych, jak i wychowania obywatelskiego. Nie dla uczniów, lecz dla ich wychowawców oraz instruktorów w domach kultury. Najmniejsze z "małych ojczyzn", jakimi są wsie i miasteczka w naszym kraju, to dotąd nieodkryte skarbnice kulturowego dziedzictwa, do których, poprzez mądre ukierunkowanie nastolatków można docierać zawsze i wszędzie, przenosząc w XXI wiek ocalającą pamięć naszych korzeni, tradycji i wzorców postępowania. "Spotkać się z drugim człowiekiem sugerują dzieci. - Po co? Aby go wysłuchać i zapamiętać". Tylko tyle.

(kon)
"Gazeta Współczesna" 21.09.2001


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI