Sejneńskie tkanie w Pracowni Urszuli Wasilewskiej

„Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana” to nowy program Pracowni Tkania, realizowany jest od maja do listopada br. Jego istotą jest ocalenie tradycji tkaniny podbieranej, głęboko związanej z kulturą Podlasia.


W tym celu koordynatorka i pomysłodawczyni programu Urszula Wasilewska, która od lat prowadzi w Pograniczu autorską Pracownię Tkania, zaprosiła do udziału artystkę ludową i mistrzynię tkania Irenę Ignaciuk, zrzeszoną w Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pani Irena tajników tkania wielonicelnicowego nauczyła się od swojej mamy i od lat dzieli się swoją wiedzą podczas specjalnych warsztatów.

Wielopokoleniowa grupa biorąca udział w warsztatach wyłoniona została spośród uczestników Pracowni Tkania. Są wśród nich dorośli i dzieci w wieku szkolnym, które - jak mówi Urszula Wasilewska - pracują z takim zaangażowaniem, że aż miło popatrzeć. Podczas warsztatów tkają na starych, tradycyjnych, zabytkowych krosnach ludowych. Używają do tego celu specjalnie zakupionych na Litwie nici, są wśród nich wełny oraz nici lniane i bawełniane.

Po przygotowaniu teoretycznym wokół tradycji tkaniny na Podlasiu i Sejneńszczyźnie, uczestnicy projektu odwiedzili trzy miejsca związane z techniką pereborów, wokół której skupione są warsztaty praktyczne. Jedno z tych spotkań miało miejsce w Puńsku - w Muzeum Rękodzielniczym stworzonym przez etnografkę Aldonę Wojciechowską. Następnie pod okiem Ireny Ignaciuk rozpoczęli pracę na krosnach. Jak zanotowała w swoim dzienniku Urszula Wasilewska: "Krosno jest bardzo wrażliwym warsztatem, gdzie wszystko się liczy. Ważne jest pełne skupienie, by wybieranie wzorów dwukolorwej tkaniny to matematyczne działanie. Żadnej nicelnicy, następnie wyznaczonego miejsca na płosze, nici osnowy nie można pominąć, ponieważ każdy błąd będzie widoczny po utkaniu".

Program zwieńczy pokaz prac utkanych przez uczestników, podczas którego odbędzie się również prezentacja powstającego podczas projektu filmu. Wydarzenie to planowane jest na koniec listopada. Projekt otrzymał dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowych Instytucji Kultury i realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Fundacją Pogranicze a Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

Marta Kowerko-Urbańczyk


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI