Sejny – mała ojczyzna

Kroniki pogranicza

Północno-wschodnia Polska to prawdziwy tygiel kulturowy. Młodzi ludzie z Sejn z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zaprosili białostoczan do obejrzenia poetyckich kronik swojego miasta. Z przekonaniem odtwarzali ginący świat cygańskich taborów, żydowskich przekupniów i modlili się we wszystkich językach naszego pogranicza.


Ten chwytający za serce pomysł narodził się w Ośrodku Pogranicze. Zanim powstał spektakl mlodzi ludzie spisywali historie zasłyszane od swoich krajan z Sejn. Po wydaniu książki nadszedł czas na odtworzenie histrorii miasteczka w formie poetyckiego spektaklu. Na jego potrzeby z gliny powstala makieta miasteczka w kktórym ożywają wspomnienia.

Nad całością wizji teatralnej od wielu lat czuwa Bożena Szroeder. W Białymstoku do ostatniej chwili pracowała z młodzieżą nad przygotowaniem przedstawienia. ''Młodzi ludzie świetnie śpiewają i wcielają się w postaci ze swojej malej ojczyzny bo zwyczajnie wierzą w to co robią i sa zainteresowani historią'' wyjaśniła nam autorka spektaklu. Na widowni zauważyliśmy kilku animatorów przedsięwzięć teatralnych w Białymstoku, może i u nas powstanie podobny spektakl. Wszak w przedwojennym Białymstoku też roiło się od narodowości, religii i kultur.

2006-03-26 21:40:10
autor: JD, za Białystok, miasto.non stop
http://www.wiadomosci.bstok.pl/


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI