"Sejny – Wrocław, 650 km, a jednak blisko".

"Sejny – Wrocław, 650 km, a jednak blisko".

Czasem znajomości zawarte w młodzieńczych czasach potrafią zaowocować po wielu latach.

 


Z Małgosią Czyżewską poznałam się w 2000 r. na letnim kursie języka jidysz w Wilnie. Jej wykonanie mistycznej piosenki „Sznirele perele”, jakie zaprezentowała wtedy podczas gościnnego koncertu, pamiętam do dziś. Krzysztofa poznałam w trakcie „Tratwy muzykantów” w 2001 r., kiedy to opowiadałam w Sejnach o żydowskiej grupie artystycznej  – Jung Wilne.   

W roku 2017 r. podjęłyśmy rozmowy o wydaniu w Pograniczu mojej książki o poetkach jidysz, efektu dziesięciu lat pracy badawczej i przekładowej. Choć temat wydawał się niektórym hermetyczny, wydana w 2018 r. książka „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz” spotkała się z żywym zainteresowaniem czytelników i została doceniona przez ekspertów.

Na tym jednak nie skończyła się przygoda naszej współpracy. W czasie rozmów z Małgosią dowiedziałam się, że Pogranicze poszukuje kogoś, kto zechciałaby przetłumaczyć i opracować jidyszową twórczość żydowskiego poety, urodzonego nieopodal Sejn: Morisa Rosenfelda (1862–1923). Kiedyś cieszył się on wielką sławą, a dziś pozostaje nieco zapomniany. W ramach prowadzonego przeze mnie na Uniwersytecie Wrocławskim w Katedrze Judaistyki seminarium magisterskiego zaproponowałam ten temat jednej z naszych najzdolniejszych studentek – Agacie Ganczerskiej i obecnie, jej świetnie zapowiadająca się praca poświęcona Rosenfeldowi jest realizowana jako wspólny projekt Pogranicza i wrocławskiej judaistyki. 

Goszcząc w Sejnach i Krasnogrudzie zawsze myślałam o tym, że chciałabym kiedyś pokazać szerszej grupie studentów, w jaki sposób można animować życie kulturalne poza wielkimi centrami miejskimi. W listopadzie 2019 r. udało nam się zorganizować wizytę naszych studentów, którzy przyjechali do Pogranicza w ramach zajęć z przedmiotu Ochrona, upowszechnianie żydowskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Myślę, że warsztaty i program wizyty przygotowane przez Pogranicze dał im możliwość szerszego spojrzenia na problem wielokulturowego dziedzictwa, przede wszystkim zrozumieć, w jaki sposób w oparciu o nie można budować relacje międzyludzkie oparte na szacunku i tolerancji. 

Podczas tego pobytu znalazło się też miejsce na spotkanie w literackiej kawiarni gdzie snułam opowieść o poetkach jidysz, przeplataną ich utworami, które wybrzmiały zarówno w polskim przekładzie, jak i w oryginale jidysz. Prowadzący spotkanie – Krzysztof Czyżewski musiał je jednak niespodziewanie zakończyć, ponieważ prelegentka utraciła głos. O koronawirusie jeszcze wtedy nikt nie słyszał, ale inne infekcje zbierały swoje żniwo. Można zatem śmiało powiedzieć, że oddałam bez reszty mój głos poetkom jidysz....

Myślę, że współpraca Pogranicza i wrocławskiej judaistyki, oddalonych od siebie o 650 km, pokazuje, że młodzieńcze przyjaźnie mogą być dobrym fundamentem dla solidnych mostów.

tekst: Joanna Lisek


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI