Sejny. Kroniki Sejneńskie w Madrycie

Pracownia Kronik Sejneńskich z Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów weźmie udział w festiwalu ETC_2011. Festiwal odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 6 maja w Madrycie.


*Encuentro de Teatro Comunitario* a od tego roku *ETC*, od pierwszej edycji w 2006 roku, bada które zastosowania teatru jako narzędzia społecznej interwencji urosły w liczbie i jakości. Teatr uciśnionych, teatro de la escucha, teatr wynaleziony są codziennością już zakorzenioną w geografii Hiszpanii i łączy je nagły wzrost i dobre prognozy na przyszłość. Nadal jednak działania te, mimo iż obecnie w rozkwicie, nie mają swojego stałego miejsca w którym ich liderzy mogliby dzielić się doświadczeniami w pracy, ideami i planami na przyszłość.

Dlatego też ETC ma na celu bycie punktem spotkania dla popularyzacji teatru społecznego, tkanie sieci łączącej doświadczenia i będącej inspiracją dla nowych projektów teatralnych mocno zaangażowanych w społeczności w których są tworzone.

Jednym z teatrów zaproszonych w tym roku na festiwal są "Kroniki Sejneńskie" działające w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. "Kroniki Sejneńskie" to istotna część wieloletniej pracy Pogranicza nad budowanie mostów między grupami etnicznymi, narodami, wyznaniami religijnymi i pokoleniami.

Premiera spektaklu odbyła się w 1999 r.; od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002 r., oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W kwietniu 2008 r. "Kroniki Sejneńskie" pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku. "Kroniki Sejneńskie" w reżyserii Bożeny Szroeder to przywołana z okruchów pamięci historia ludzi, wydarzeń i miejsc. To historia miasta opowiadana słowami wspomnień najstarszych jego mieszkańców. Za sprawą tych opowieści, pieśni i modlitw brzmiących w różnych językach powstaje scalony obraz bogatej, wielokulturowej cywilizacji sprzed lat. Już trzecie pokolenie młodzieży pracuje nad rozwinięciem tej opowieści, która daje nowe imię ich miejscu zamieszkiwania, tworząc współczesny mit pogranicza, w którym każdy jest u siebie w domu, niezależnie od różnic narodowych czy religijnych, i czuje się spadkobiercą całości wielokulturowego dziedzictwa.

Wystawione zostaną dwa spektakle sejneńskiej grupy, 3 i 5 maja 2011 roku.

W spotkaniu przy okrągłym stole w CaixaForum Madrid: "Od wschodu do zachodu: Pięć europejskich prób przemiany w teatrze" wraz z Eugne van Erven, Jorge Amich, José Moura Soeiro, Angela Segura, weźmie udział Krzysztof Czyżewski. Zaprezentowana zostanie działalność Pracowni Kronik Sejneńskich w perspektywie pracy z lokalną społecznością.

/www.e-teatr.pl, 27 kwietnia 2011/


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI