Setne urodziny Czesława Miłosza

Dziś przypada setna rocznica urodzin poety Czesława Miłosza. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce ale także na całym świecie odbywają się uroczystości upamiętniające Noblistę, jego twórczość i przypadający obecnie Rok Miłosza. W hołdzie poecie swoje logo zmieniła tez dzisiaj wyszukiwarka Google.


Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta, okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny.

W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. W 1980 roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004.

Setne urodziny Noblisty będą obchodzone między innymi w Krakowie. Organizatorzy zapraszają na godzinę 12:15 przed budynek Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja 1 na urodzinowy cytrynowy tort i kawę oraz odsłonięcie niezwykłej instalacji HAIKU autorstwa Aleksandra Janickiego. Przestrzeń przed muzeum zostanie zamieniona w wielką Strefę Wolnego Czytania, nie zabraknie także konkursów z książkowymi nagrodami oraz wspólnego słuchania poezji Noblisty.

Również dzisiaj zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w powiecie sejneńskim, w dworku który należał do rodziny Miłoszów. Ma ono być miejscem poświęconym edukacji w regionach pogranicza, praktyce budowania dobrego sąsiedztwa w środowiskach multikulturowych, ma także służyć międzynarodowemu dialogowi, współpracy i wymianie doświadczeń. Otwarcie Centrum zainauguruje Trzydniowe spotkanie "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" z udziałem miłośników twórczości Noblisty z całego świata. Zaplanowano szereg wystaw, prezentacji filmowych, koncertów, a także spotkań autorskich oraz debat poetów, filozofów, artystów i polityków. 

Europejska Agora jest częścią międzynarodowego programu obchodów 100. rocznicy urodzin Poety pod hasłem "Droga Czesława Miłosza". To wydarzenie zostało wpisane także do programu polskiej prezydencji w UE, jako "Wigilia Prezydencji". 

Urodziny Noblisty obchodzone są na całym świecie, między innymi w Chinach, gdzie odbyło się seminarium upamiętniające rocznicę. Była debata, pokazano wystawę dokumentującą twórczość polskiego poety i recytowano jego wiersze.

Za granicą Rok Miłosza jest obchodzony m.in. na Litwie oraz w jego trzeciej ojczyźnie, tj. w Stanach Zjednoczonych (m.in. nowojorskie czytania poezji i konferencja organizowana przez University of Illinois w Chicago). Konferencje naukowe i inne wydarzenia organizowane są także we Włoszech, Francji, na Węgrzech, w Rosji, w Rumunii, w Danii, w Holandii, na Ukrainie, w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. W 23 krajach ukaże się około 50 publikacji (tłumaczeń dzieł Czesława Miłosza).

W hołdzie Miłoszowi swoje logo zmieniła także wyszukiwarka Google. Zamiast "codziennego" znaku można dziś na głownej stronie polskiej wersji wyszukiwarki zobaczyć specjalne, poświęcone poecie Google doodle, czyli logo które zmieniane jest na specjalne okazje. Kliknięcie w logo przekierowuje na wyniki wyszukiwania poświęcone Nobliście.

 

 

30.06.2011, Źródło: www.senior.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI