Spotkania z Innym, Jacek Binkowski, Angora, 23 listopada 2008

Krzysztof Czyżewski to eseista, tłumacz, wędrowiec, animator kultury, ale przede wszystkim twórca Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Bez wątpienia to człowiek zafascynowany spotkaniem z Innym. Nic więc dziwnego, że właśnie o tym jest jego ostatnia książka. „Linia powrotu” to zebrane w jednym tomie eseje i wykłady, które Czyżewski pisał w ostatnich latach. To m.in. portrety twórców: Jerzego Ficowskiego z Polski, Tomasza Venclowy z Litwy, Dragana Jancara ze Słowenii, ale też piękny szkic o Wiktorze Winikajtisie – strażniku klasztoru nad Wigrami i strażniku tradycji.


Nie mniej fascynujące są zapisy z podróży po Europie Wschodniej, a zwłaszcza z krajów byłej Jugosławii i Rumunii. Długo pozostanie w pamięci szkic o Czerniowcach – zapomnianej metropolii na rubieżach monarchii habsburskiej. Twórca „Pogranicza” złożył swoją książkę tak, aby z każdej stronicy czuć było ducha tolerancji, bo Czyżewski chce między narodami budować mosty. Według niego „człowiek pogranicza, to osoba tolerancyjna, często o splątanych korzeniach rodzinnych, którą cechowały empatia, krytyczny patriotyzm, odporność na narodowe fobie, biegłość w językach, ciekawość innego i, połączona z otwartością na świat, miłość do swojej małej ojczyzny”

Niezwykłym uzupełnieniem esejów jest „Notatnik obrazów” – fotograficzny zapis podróży z odautorskimi komentarzami. Bardzo mądra i ważna książka. 

Jacek Binkowski, Angora, 23 listopada 2008

 

Krzysztof Czyżewski, Linia powrotu, Pogranicze, Sejny 2008 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

Wyniki II konkursu na Rezydencję im. Marii i Kazimierza Brandysów w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

 

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

  

Misterium Mostu 2019

 

Fortepian

 

Misterium of the Dark Brother

 

Trakt Krasnogrudzki - Warsztaty - 9 - 23 września 2007

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI