Spotkanie autorskie z Krzysztofem Czyżewskim w Gdańsku

Staraniami Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza i Instytutu Kultury Miejskiej 20 listopada o godz.18.00 w IKM odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim poświęcone jego najnowszej książce – „Miłosz. Tkanka łączna”. Tom jest zapisem spotkania autora z Czesławem Miłoszem: zawiera eseje, fragmenty korespondencji, rozmowy i wiersz, które zostały przez Czyżewskiego wybrane i ułożone. W zbiorze znajdziemy również niepublikowane dotąd zdjęcia – portrety noblisty. Spotkanie poprowadzi Paweł Huelle.

Gdy Czyżewski czyta i komentuje Miłosza, chodzi mu o mądrość i pocieszenie, jakie przynoszą spotkania z Poetą, nawracanie do jego myśli. To pisanie bliskie medytacji, midrasza, który moglibyśmy wziąć z sobą w wędrówkę, by odczytywać w czasie postojów. Właśnie w wędrówkę, bo przemierzanie świata, wymierzanie go stopą i okiem, życiowa podróż, która wiedzie także w głąb nas samych – jest tu tematem najważniejszym, najintensywniej przeżywanym przez samego Czyżewskiego - napisał we wstępie do książki Andrzej Franaszek.

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim prowadził Paweł Huelle
 
20 listopada (czwartek), godz. 18.00
Instytut Kultury Miejskiej,
ul. Długi Targ 39/40, Wstęp wolny
 
 
 
Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista. Współtwórca i szef Fundacji Pogranicze, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Redaktor naczelny pism „Krasnogruda” i „Almanach Sejneński” oraz Wydawnictwa Pogranicze, gdzie prowadzi serie Meridian oraz Sąsiedzi. Opublikował Ścieżkę pogranicza (2001, 2013) i Linię powrotu. Zapiski z pogranicza (2008). Za swoją koncepcję „tkanki łącznej”, czyli pracy kulturowej z historią i pamięcią w konkretnym miejscu i w realnej społeczności został uhonorowany w 2013 roku Nagrodą Dana Davida – jednym z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie humanistyki. Animowane przez Krzysztofa Czyżewskiego sejneńskie „Pogranicze” i krasnogrudzkie Międzynarodowe Centrum Dialogu są dziś jednymi z najciekawszych laboratoriów kulturowych, których metoda i filozofia stanowią inspirację i model dla innych tego typu inicjatyw na świecie.
 
Krzysztof Czyżewski od kilku lat związany jest z Gdańskiem jako Juror Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI