Spotkanie z Szewachem Weissem

Szewach Weiss był żydowskim dzieckiem w Polsce. Miejsce jego urodzenia i wychowania – Borysław i okolice – było wtedy jednym z setek czy tysięcy skupisk ludności żydowskiej obok ludności polskiej, a w tym przypadku także i ukraińskiej, na terenie II Rzeczypospolitej. [...]

Szewach Weiss opuścił Polskę jako dziecko. Został uratowany dzięki napotkaniu przez jego rodzinę ludzi uczciwych i prawych; ludzi, którzy nie bali się rzeczywiście zagrażającego im niebezpieczeństwa, kierowanych uczuciami, które jedni nazywają miłością bliźniego, inni przyzwoitością. Fenomenem swojego rodzaju jest to, że Szewach Weiss, później obywatel Izraela, żołnierz, który odbył służbę wojskową w swoim państwie, działacz społeczny, polityczny, parlamentarzysta, przewodniczący parlamentu, profesor wyższej uczelni w swoim wolnym i suwerennym kraju, jest dziś – i to z własnego wyboru, bo nie ukrywa, że mu na tym zależało – reprezentantem dyplomatycznym państwa Izrael w Polsce.
 
Język jego opowiadania, co więcej – istota jego wspomnień, tak jak są przekazywane dzisiaj, po dziesiątkach lat od opuszczenia tej ziemi, są bardzo niedyplomatyczne. Nie są to ani refleksje profesora, ani polityka, ani dyplomaty. Są to refleksje wrażliwego, czułego, przyjaznego ludziom i światu człowieka.
 
Władysław Bartoszewski:
Z serca opowiedziane, ze wstępu do książki „Ziemia i chmury”
 
Ta książka... Dlaczego tu, dlaczego tak późno i dlaczego po polsku? Trudna odpowiedź. Przecież wyjechałem stąd, jak wielu innych, którym udało się przeżyć.
 
Żyliście tutaj bez nas przeszło pięćdziesiąt lat, a myśmy żyli tam – bez was. Jednak mamy uczucia i pamięć, które należą do tej ziemi i do tego narodu. I jesteśmy może jak sąsiedzi, a nawet czasami jak rodzina, rodzeństwo, które się rozstało w dzieciństwie, a po latach pragnie się spotkać znowu.
 
Chciałem tu wrócić. Nie wstydzę się tego. Nie wiem, na jak długo, ale chciałem wrócić. Mieszkałem tutaj dawno, a teraz mam własny kraj, własną rodzinę, inny świat. Chciałem tu wrócić. Ale teraz jestem z Izraela, nie z Polski. Wracam, bo to mnie ciekawi. Wracam, bo jestem tu urodzony – już nie tu, bo Borysław to teraz Ukraina – ale miejsce urodzenia to nie tylko natura i ziemia, to kultura, to jednak była polska kultura, to piękne życie.
 
Ja wiem? Może Polacy też tęsknią do nas...
 
Szewach Weiss
 
Szewach Weiss jest autorem kilkunastu książek w języku hebrajskim; ta jest jego pierwszą polską książką. Nagrania rozpoczęliśmy w lutym 2001 roku, skończyliśmy w październiku. Podczas kolejnych spotkań w rozmowach o przeszłości coraz więcej miejsca zaczęła zajmować współczesna rzeczywistość polska i polsko-żydowska – uroczystości przyznania medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, sprawa fresków Brunona Schulza, i przede wszystkim Jedwabne – temat, który zdominował nasze życie w ostatnim roku. Tak pojawiła się kolejna warstwa opowieści o życiu Szewacha Weissa, chłopca uratowanego od Zagłady, który po latach wrócił do swego miejsca urodzenia jako ambasador Izraela.
Joanna Szwedowska
 
Książka „Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska” ukazała się w serii „Sąsiedzi”, zapoczątkowanej w 2000 roku przez książkę Jana Tomasza Grossa pod tym samym tytułem, która wywołała ogromną dyskusję publiczną w Polsce i za granicą. W ramach serii zamierzamy prezentować literackie świadectwa z regionów wieloetnicznych, gdzie sąsiedztwo często jest sprawą trudną, ale zawsze wzbogacającą i wystawiającą świadectwo przede wszystkim o nas samych.

Spotkanie z Szewachem Weissem


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI