Studenci w poszukiwaniu lokalnych historii na pograniczu polsko-litewskim.

W lipcu ubiegłego roku młodzi Europejczycy badali historię pogranicza polsko-litewskiego i siedmiu innych regionów europejskich. W ramach projektu In Between?, organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, studenci odwiedzili Sejny i Krasnogrudę w Polsce, oraz Wilno, Keturiasdešimt Totorių, Trakai i Panierai na Litwie. 


Podczas spotkań z mieszkańcami  uporządkowali  rodzinne archiwa i zarejestrowali wspomnienia. Przygotowane przez studentów filmy krótkometrażowe są już dostępne online.

Projekt In Between? jest kierowany do studentów i entuzjastów historii, antropologii kulturowej, socjologii i sztuki audiowizualnej w wieku od 18 do 25 lat. Uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w interdyscyplinarnych warsztatach i w wizytach studyjnych. W ubiegłym roku 46 studentów z 18 krajów przeprowadziło 76 wywiadów w 16 językach.

W 2017 uczestnicy projektu pojechali na pogranicze polsko-litewskie, a także do Wojwodiny (Serbia), Berlina, Mostaru (Bośnia i Hercegowina), do Prespy (pogranicze albańsko-macedońsko-greckie), na pogranicze albańsko-czarnogórskie,  węgiersko-rumuńskie (Kriszana) i hiszpańsko-francuskie. Poszukując lokalnych, osobistych historii, wpisanych w wielokulturowy pejzaż wybranych regionów, młodzież poznawała w praktyce narzędzia i metody badania oraz dokumentowania przeszłości. Zgromadzone w ten sposób wspomnienia, nagrania dźwiękowe i video, fotografie, listy, a także zeskanowane dokumenty i inne świadectwa życia codziennego stały się bazą do opracowania relacji z podróży. Materiały te zostały udostępnione lokalnym i międzynarodowym archiwom, takim jak Narodowe Archiwum Cyfrowe, Wirtualny Sztetl przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wizyty studyjne zostały zorganizowane we współpracy z 39 instytucjami z 13 krajów. Instytucje partnerskie na pograniczu polsko-litewskim to: Polski Instytut w Wilnie, Vilna Gaon State Jewish Museum, Stowarzyszenie Litewskich Tatarów, Dom Litewski w Sejnach i Ośrodek „Pogranicze” w Sejnach.

Na podstawie zgromadzonych materiałów studenci wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przygotowali filmy krótkometrażowe z fragmentami przeprowadzonych wywiadów. Filmy, wyświetlone na dużym ekranie w grudniu 2017 w muzeum Topografia Terroru w Berlinie, są już dostępne online na kanale YouTube ENRS.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie http://www.enrs.eu/inbetween

Projekt w 2017 roku został dofinansowany w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej   upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec  zniewolenia.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI