"Świat widziany z perspektywy pogranicza"

Gazeta Wyborcza Kraków o najnowszej książce Krzysztofa Czyżewskiego - "W stronę Xenopolis", która ukazała się nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury


Międzynarodowe Centrum Kultury opublikowało najobszerniejszy jak dotąd wybór esejów współtwórcy Ośrodka Pogranicze w Sejnach Krzysztofa Czyżewskiego.

Ponad 30 erudycyjnych esejów, ponad 500 stron. Książka gromadzi najważniejsze teksty opublikowane przez Krzysztofa Czyżewskiego na przestrzeni ostatnich 30 lat. Timothy Snyder w przedmowie do zbioru notuje: „Krzysztof Czyżewski ani nie pisze gładko, jak zwykli pisać neoliberałowie głusi na jednostkowe doświadczenie, ani nie zacietrzewia się jak nacjonaliści, święcie przekonani, że ich wizja przeszłości jest jedynie słuszna. Czyżewski pisze serdecznie – i wtedy, gdy opowiada się za czymś, i wtedy, gdy powątpiewa – czyni to wyrozumiale”. Z jednym wyjątkiem, relacji z Wannsee, o czym za chwilę.

Willa w Wannsee
Praktyk idei, pisarz, wykładowca akademicki, inicjator dialogu międzykulturowego w Europie Środkowo-Wschodniej, Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, laureat wielu prestiżowych nagród (m.in. Dana Davida, Małego Berła Kultury Polskiej) w swoich esejach często przywołuje Rotha, Kołakowskiego, Giedroycia, Tischnera, Stempowskiego, Vincenza, Venclovę i Miłosza. Wyrusza do Czerniowiec, Sarajewa, Berlina, Wilna i Kosowa, relacjonuje w jednym z najbardziej poruszających tekstów swoją wizytę w willi w Wannsee, dziś centrum edukacji o Holokauście, w 1942 r. miejsca konferencji i debaty nazistów nad „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej” (ludobójstwa Żydów na masową skalę).

Grzegorz Nurek

czytaj całość na stronie Gazety Wyborczej

"W stronę Xenopolis" na stronie MCK


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

  

Misterium Mostu 2019

 

Fortepian

 

Misterium of the Dark Brother

 

Trakt Krasnogrudzki - Warsztaty - 9 - 23 września 2007

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI