Świąteczny Meridian

Krzysztof Czyżewski o najnowszych książkach z Oficyny Pogranicza


Świąteczny Meridian… Dwaj mistrzowie opowieści, jeden z Janowa pod Kownem, drugi z Banatu. Grigorij Kanowicz to „ostatni już pisarz, który z własnej pamięci opisuje świat żydowskich miasteczek we wschodniej Europie” (Piotr Matywiecki). „Ballada o miasteczku” dopełnia wielką sagę mieszkańców tego księstwa pogranicza, które miał swoją stolicę w Jerozolimie Północy. Wielu z nich wyemigrowało do Ameryki, tworząc tam wielokulturowe enklawy, jak choćby Lower East Side. To stamtąd właśnie bierze swój początek „Człowiek, który przynosi szczęście” Catalina Doriana Florescu. Zawsze fascynowała mnie ta dzielnica Nowego Jorku, szukałem jej śladów w literaturze, ale bardzo niewiele z nich dorównuje geniuszowi autora „Jakuba postanawiającego kochać”. Misternie tkana opowieść Raya o dziadku, dziecku nowojorskiej ulicy końca dziewiętnastego wieku, znajduje kontrapunkt w opowieści Eleny o życiu w delcie Dunaju i marzeniu matki by przedostać się do Nowego Świata. Książkom Kanowicza i Florescu ton nadają losy i marzenia matek. Pierwszą z rosyjskiego przełożył Andrzej Morski, drugą z niemieckiego Maria Przybyłowska.

Krzysztof Czyżewski

"Ballada o miasteczku" w Oficynie Pogranicza

"Człowiek, który przynosi szczęście" w Oficynie Pogranicza

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI