Synagoga sejneńska - Biała Synagoga

Istniejąca do dziś synagoga została zbudowana w 1885 roku w miejsce drewnianej, którą wzniesiono przy pomocy sejneńskich dominikanów. Według tradycji miało to miejsce podczas otwarcia pierwszej drewnianej bóżnicy " gontami krytej z wystawą od frontu i kolumnadą" w 1788 roku.


Oprócz murowanej synagogi istniały również w Sejnach dwa domy modlitwy. Synagoga była prawdopodobnie użytkowana tylko przy okazji większych świąt. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w niej remizę strażacką. Po 1945 roku służyła kolejno jako zajezdnia samochodowa, magazyn GS i magazyn nawozów sztucznych. Kres niszczycielstwu położył remont w latach 1978 - 1982 przeprowadzony przez Pracownię Konserwacji Zabytków, podczas którego przywrócono oryginalny wygląd zewnętrzny. Jest to budowla trójnawowa, na planie prostokąta 19 m na 25,8 m. Zachowała się wnęka Aron ha-Kodesz i cztery bogato profilowane filary, między którymi niegdyś stała bima.Z oryginalnego wyposażenia synagogi nie pozostało nic, wszystko zostało wywiezione przez Niemców i rozgrabione.

Dziś tzw. "Biała Synagoga" jest oddana w użytkowanie Ośrodkowi Pogranicze i służy za miejsce spotkań i konferencji, koncertów, spektakli teatralnych i wystaw. Więcej na jej temat można przeczytać tutaj.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI