Szkoła Pogranicza - niedziela, 8 lipca 2012

Relacja z kolejnego dnia Szkoły Pogranicza.


Poranna prezentacjia, którą przeprowadził Iuri Mgebrishbili z Instytutu Badań nad Sztuką na Uniwersytecie Ilijskim w Gruzji.

Po południu zaczęliśmy Otwarte Warsztaty z Jean Pierrem Deru i Anną Danilewicz. Otwarte Warsztaty skladały się z różnych typów pracy - od indywidualnych przemyśleń, dyskusji w grupie, po sesje tematyczne na którychjeden pomysł jest komentowany i analizowany przez wszytkich. Jean Pierre opisuje je w następujący sposób “jest to rodzaj spotkania w którym uczestnicy tworzą wlasny program  samodzielnie zarządzanych grup dyskusyjnych, eksperymentalnych warsztatów, swoistych "burz mózgów" i planowanych spotkań. Otwarta Przestrzeń pozwala zróżnicowanym grupom ludzi działac razem, przedyskutowywać ważne dla nich idee, zbierając jednocześnie ich wspólną wiedzę by wytworzyć plan wspólnej pracy". Nie ma tu zaproszonych mówców, jedynie moderator tłumaczący proces i pomagający zorganizować sejse.

 

W trakcie pierwszych sesji - "spacer i rozmowa" - uczestnicy spacerowali w parach po krasnogrudzkim parku, i dyskutowali nad odpowiedziami na trzy pytania: 1. Jakie są Twoje doświadczenia związane z byciem liderem? 2. Jak opisałbyś rolę lidera? 3. Co uważasz za najbardziej ekscytujące w roli lidera? Na wykonanie tego ćwiczenia mieli 20 minut, po czym przyłączali się na powrót do głównej grupy.

Uczestnicy podzielili się następującymi wnioskami na temat cech lidera (nie jest to pelna lista, ale szybki wybór niektórych komentarzy)

 • przyjmowanie i dzielenie się odpowiedzialnością
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów
 • umiejętność utrzymania ducha pracy w zespole
 • zdecydowanie
 • umiejętność wysłuchania opinii innych ludzi, ale lecz podejmowanie decyzji bez obaw
 • charyzma jest ważna, lecz nie zawsze
 • umiejętność zaufania członkom zespołu
 • umiejętność wykorzystania dostępnych zasobów
 • słuchanie i reprezentowanie grupy
 • otwartość umysłu i umiejętnośc przydzielania priorytetów
 • lider nie musi być autorytarny, lecz musi się cieszyć szacunkiem i okazywać szacunek innym
 • umiejętnośc inspirowania innych
 • umiejętność komunikowania się z różnymi ludźmi
 
 
 
Uczestnicy zostali poproszeni o zaproponowanie tematu w kontekście pytań o lidera - oraz ustalić czas i miejsce przeprowadzenia dyskusji w ramach programu. Grupy, w ciągu następnych dwoch dni, poświęciły następne sejse tej dyskusji, dokumentując ją, i tworząc prezentację, którą można pokazać dalej.
 
 
Pierwszą serię Otwartych Przestrzeni zakończono o 20.30, wszyscy uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni na wieczór z gruzińskimi potrawami, winem i muzyką w piwnicach Dworu. Jedzenie przygotowali Ia Iashvili, Salome Joglidze i Maka Kukulava w kuchni Gospody - restauracji na Polsko-Litewskiej granicy. Dziękujemy serdecznie Grażynie Łowiagin i personelowi jej kuchni za pomoc!

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI