Szukam ulicy dla mego imienia, JD, "Magazyn Literacki", 09.2005

W trakcie lektury wyboru wierszy Bośniaka Izeta Sarajlicia (1930 -2002) zatytułowanego „Szukam ulicy dla mego imienia” (w przekładach Danuty Cirlic- Straszyńskiej i Marian Grześczaka) nie bez zdziwienia stwierdziłem, że akcja zdarzeniowa wielu utworów rozgrywa się na koncercie z Żelazowej Woli, nad Wisłą, a Alejach Ujazdowkich w Warszawie, w pociągu z Warszawy do Krakowa, że ich bohaterami są Różewicz, Szymborska, Harasymowicz i że ich autor raz i drugi odwołuje się już do Tuwima, już to do Gałczyńskiego.


Sarajlic, który w wierszu „ Z dzieciństwa. Modlitwa młodszego brata z 1947 roku napisał: „ W pół modlitwy cichnie głos,/ jestem sam i płaczę./ Cicha noc, żółty księżyc/ spod rzęs gęstych patrzy”, nie mógł nie zobaczyć w Gałczyńskim bratniej duszy, starszego brata w poezji jak Gałczyński , seriami pisał niezrównane wiersze o miłości: „Wasza to noc”, „Pisz do mnie na adres lata zielony”, „Próba romancy”. Wykreował też wierszach własną legendę, mit poety cygana, a także magiczny świat, „którego nie ma, a jednak istnieje”, jakim chciał zamieszkać – Sarajliciewo. 

Sarajlic to poeta Sarajewa. Mieszkał tu od roku 1945 aż do śmierci. Tu przeżył swoja pierwszą i ostatnią miłość. W jednym z wierszy zwierzał się: „Moje miłosne wiersze zostały w Sarajewie”, w innym, że tym, co dla niego najważniejsze, jest: „O miłości w Sarajewie pisać wiersze”, a na pytanie postawione w tytule utworu „Co zrobi Sarajewo beze mnie”. Czyli po jego śmierci, odpowiadał: „kiedy mojemu miastu będzie potrzebne czułe słowo, / będę gotowy i wyjdę z cienia”. 

W latach 1992–1995 pisał wiersze z cyklu „Sarajewski tomik wojenny”. Stwierdzał tam: „przeżyłem właściwie to, co trzeba” („Morbaka”), a także „Oprócz śmierci/ zdarzyło mi się już wszystko” („Oprócz śmierci”) i nie krył, że niebawem przyjdzie dzień: „gdy wypadnie powiedzieć Żegnajcie” ( w wierszu pod znamiennym tytułem „Jestem gotów”). 

JD, Magazyn Literacki

 

Izet Sarajlić, Szukam ulicy dla mego imienia, tłum. Danuta Cirlić-Straszyńska i Marian Grześczak. Sejny 2005, Wydawnictwo Pogranicze,

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI