Teatr Sejneński

W Sejnach, gdzie wszyscy jesteśmy urodzeni i wychowani, spotykaliśmy się i studiowaliśmy wielobarwne dziedzictwo wschodniej Europy. Miejsce, w którym pracujemy to część byłej dzielnicy żydowskiej Sejn, budynek dawnej synagogi, stara szkoła talmudyczna. Te, prawie już zatarte ślady, przywoływały pamięć o nieistniejącym już świecie. Pierwszym przedstawieniem teatralnym postanowiliśmy odwołać się do kultury żydowskiej, do tradycji tak mocno obecnej kiedyś w tej części Europy. Wybraliśmy Dybuka Szymona An-skiego. 

Członkowie zespołu są studentami i uczniami sejneńskiego Liceum Ogólnokształcącego. Teatr Sejneński działa przy Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Fundacji Pogranicze w Sejnach.


Teatr sejneński

"Dybuk" - galeria fotografii ze spektaklu "Dybuk", Biała Synagoga w Sejnach, 1996 Adaptacja: Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder  Reżyseria: Wojciech Szroeder, Małgorzata Sporek-Czyżewska  Scenografia do spektaklu - Wiesław Szumiński Fotografie ze spektaklu - Marek Skorupski  
Pogranicze na konferencji "Theater for Conflict Resolution" W dniach 13-15 października w Instytucie "Artes Liberales" przy Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja "Teatr zaangażowany w rozwiązywanie konfliktów: Afryka Wschodnia, Europa Wschodnia i Wschodnie New Jersey".
Prasa o spektaklu: Rozmowa z twórcami spektaklu "Dolina Issy" w Krasnogrudzie, Monika Żmijewska, 13.08.2006 r., "Gazeta Wyborcza" w Białymstoku Rozmowa z twórcami spektaklu "Dolina Issy" w Krasnogrudzie.  Rozmawiała Monika Żmijewska 2006-08-13, "Gazeta Wyborcza" w Białymstoku. 
Prasa o spektaklu: Dolina Issy na wzgórzu, Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 13.08.2006 r. Niezwykły spektakl w Krasnogrudzie! Tu, gdzie Miłosz chadzał przed wojną, dokładnie w rocznicę jego śmierci, w poniedziałek po zmroku - rozegra się rzecz szczególna. Młodzi dadzą " Dolinę Issy " w plenerze.
Prasa o spektaklu: Dolina Issy w ciemności, Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 11.08.2006 r. Zapada zmrok, nad jeziorem idzie procesja z trumną, a w niej Magdalena, co się z miłości otruła. Niezwykły spektakl - pamięci Miłosza, rozegra się w poniedziałek w Krasnogrudzie. Miejscu, do którego przyjeżdżał przed wojną. Ośrodek "Pogranicze" znów zaskoczy wszystkich.
O, moi przyszli! Czyli jak ożyła Miłoszowa Krasnogruda Jest takie miejsce pod litewską granicą, gdzie w krzakach leży niebieski fortepian, okno wisi nad łąką, a we dworze czeka... miniaturowy łoś - ubogi zresztą. Na to wszystko patrzy z zaświatów Miłosz i pewnie się raduje
Dolina Issy W drugą rocznicę śmierci Czesława Miłosza, 14 sierpnia 2006 roku, w przestrzeni krasnogrudzkiego parku odbyła się premierowa prezentacja teatralnej opowieści wg Doliny Issy oraz innych utworów Czesława Miłosza. Spektakl wyreżyserowany przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską i Wojciecha Szroedera zaprezentowała młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. 
O Teatrze w prasie "Młodzi zapaleńcy nie tylko przygotowują spektakle, ale też jeżdżąc po wsiach, odkrywają różnorodność kulturową i dziedzictwo historyczne okolic, zwracając przede wszystkim uwagę na osobiste doświadczenia poszczególnych ludzi".  "Różne wcielenia Dybuka",  Gazeta Krakowska, luty 1997 
Historia spektaklu "Dybuk" i "Wijuny" Naszą pasją jest odkrywanie przestrzeni pomiędzy starym i nowym światem, pomiędzy tradycją a nowoczesnością.  Zasłuchiwaliśmy się w przeszłości, której pozostawione znaki uczyliśmy się odczytywać i zgłębiać. W Sejnach, gdzie wszyscy jesteśmy urodzeni i wychowani, spotykaliśmy się i studiowaliśmy wielobarwne dziedzictwo wschodniej Europy - książki, filmy, wykłady, nagrania, archiwalne dokumenty, gazety, pocztówki, mapy. Miejsce, w którym pracujemy to część byłej dzielnicy...
21-30 sierpnia 2000 - Wyprawa Teatru Sejneńskiego do Drohobycza i Lwowa Wyprawa Teatru Sejneńskiego do Drohobycza i Lwowa śladami Brunona Schulza. 
10-16 września 1999 - Prezentacja spektaklu Wijuny Teatr Sejneński przebywał na Białorusi, wystawiając spektakl "Wijuny". 
26 września 1998 - premiera sztuki "Wijuny" W Białej Synagodze w Sejnach miała miejsce premiera sztuki "Wijuny" w wykonaniu aktorów Teatru Sejneńskiego działającego przy Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". 
Wijuny Premiera - wrzesień 1998, Biała Synagoga, Sejny.  Spektakl inspirowany jest wędrówkami do wiosek polskich w okolicach Lidy na Białorusi. Spotkanie z tamtym światem było jak lekcja historii opowiedziana głosem tych, którzy ją przeżywali. Scenariusz został oparty na motywach dramatu Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz  -  Wijuny . Wykorzystano też opowieści spisane od ludzi oraz fragmenty I i II części  Dziadów  Adama Mickiewicza. 
Dybuk Premiera - lipiec 1999, Biała Synagoga, Sejny. Premiera wersji pierwszej odbyła się w maju 1996 roku.  Scenariusz powstał w oparciu o symboliczny dramat żydowski: " Na pograniczu dwóch światów " Salomona Zainwila Rapaporta znanego pod pseudonimem literackim Szymon An-ski. Jego akcja rozgrywa się w środowisku Żydów-chasydów na wschodnich rubieżach dawnej Rzeczypospolitej.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI