Teksty wybrane


Tekst Krzysztofa Czyżewskiego "Miłosz i miejsce" po litewsku W litewskim piśmie literackim " Kultūros  barai" (3/2015) ukazał się tekst Krzysztofa Czyżewskiego "Miłosz i miejsce"  (lit.  "Miłoszas ir vieta")  w tłumaczeniu Kazysa Uscily.  Tekst pochodzi z książki " Miłosz. Tkanka łączna" wydanej przez wydawnictwo Medeia z Chorzowa w roku 2014 Tekst do pobrania poniżej  
Ślepotę można złagodzić - felieton Tomasa Venclovy Poniższy tekst, będący felietonem Tomasa Venclovy na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i ich historycznego tła, publikujemy dzięki uprzejmości " Zeszytów Literackich " - ukazał się on w numerze 118 (2/2012) czasopisma.
'Dać szkołę Romom' - film WATCH DOCS Artykuł opisujący film dokumentalny o społeczności romskiej w Targu Lupus w Rumunii. Autorką filmu jest Mona Nicoara.
W Białymstoku wspominano Tatarów zasłużonych dla kraju Artykuł dotyczący spotkania zorganizowanego w Bialymstoku z inicjatywy muzułmańskiej gminy wyznaniowej, na którym wspominano Tatarów zasłużonych dla Rzeczpospolitej w XIX i XX wieku.
Drugie dno bitwy na maczety. Oskarżony bronił się przed skinheadami. Ormianin oskarżony o usiłowanie zabójstwa został w czwartek zwolniony z aresztu, po południu wyszedł na wolność. To zwrot w głośnej sprawie bitwy na maczety w centrum Białegostoku. Obrońcy chłopaka chcą dowieść, że on tylko bronił się przed atakiem uzbrojonych skinów.
Odpowiedzialność za sytuację pogranicza W najnowszym, specjalnym wydaniu magazynu THINKTANK, publikacji dotyczącej polskich pomysłów na Europę: naszego spojrzenia na wyzwania rozwojowe Unii Europejskiej, wydanej z okazji polskiej Prezydencji, ukazał się tekst Krzysztofa Czyżewskiego, pod tytułem "Odpowiedzialność za sytuację pogranicza".
Wielokulturowe Podlasie to mit Czy jako region jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym, gdzie obok siebie w zgodzie żyją przedstawiciele wielu narodów? Czy rację ma profesor socjologii i wieloletni badacz kultury naszego pogranicza, prof. Andrzej Sadowski, że nasza wielokulturowość to bardzo przyjemny mit, który jednak z rzeczywistością nie ma nic wspólnego?
Ukraina - 20 lat niepodległości. Niedokończona pierestrojka Ukraina jest pozbawiona realnych szans na modernizację i awans do Pierwszego Świata. Co nie znaczy, że nie warto próbować po raz kolejny.
Podróż na Wschód rozpoczęta. Nowa wystawa w Arsenale - To wystawa naszego życia. Zamyka roczną pracę nad niezwykłym projektem. Jestem przeszczęśliwa, że zdecydowaliśmy się do niego przystąpić i dziękuję wszystkim wspierającym nas instytucjom i osobom za zaufanie - mówiła w piątek Monika Szewczyk, szefowa galerii Arsenał i kuratorka wystawy "Podróż na Wschód".
Spór o Powstanie Warszawskie. Boję się wymówić słowo 'bezsens' O Powstanie Warszawskie Polacy spierali się od chwili jego wybuchu. Wybraliśmy najmocniejsze głosy.  
Witajcie w Rumunii, czyli w Polsce Moja babcia nie pozwalała mi i rodzeństwu mówić po rumuńsku: Co wy? Wołochy jesteście? - krzyczała. I do mojej matki: A ty im na to pozwalasz? O podróży badawczej do Rumunii, zorganizowanej przez powstające w Gdyni Muzeum Emigracji
Żydowskie surfowanie do Boga Co ma kalifornijska psychodelia do chasydzkich modlitw? Dlaczego muzyka jemeńska pomaga w zrozumieniu Biblii? Gitarzysta Raphael Rogiński zaprezentuje w weekend na Tzadik Poznań Festivalu dwa nowe, niezwykłe programy.
Zbawienna normalność pojednania Słynne orędzie biskupów polskich do niemieckich i kolejne akty pojednania z Niemcami, pojednanie polsko-ukraińskie - te tak różne zdarzenia wyznaczają i wciąż gruntują demokratyczny szlak polskiego społeczeństwa. Poświadczają też to, jaką siłę i popularność zyskały w dwudziestowiecznej polityce deklaracje przebaczenia i pojednania. Weszły do codziennej mowy współczesnych demokracji. O tym właśnie pionierską w Polsce książkę napisała Karolina Wigura; książkę ważną przez to, co w niej...
"Piep...ć rodziców, piep...ć dziadków. To dzieci są szansą na zmianę" W szkole 'Most nad Wadi' jest dwoje dyrektorów - arabski i izraelski. Miała łączyć dwa narody - każda klasa ma dwoje nauczycieli - arabskiego i żydowskiego. Dzieci na początku było po 50 proc. Obecnie dominują Arabowie, a przyszłość placówki jest niepewna. O jej szansach na spełnianie swojego celu TOKFM.pl rozmawia z reżyserem "Mostu nad Wadi", Barakiem Heymannem.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI