Teksty wybrane


Ród Dapkiewiczów  Nazwisko Dapkiewiczów, a raczej Dobkiewiczów znalazło się we wsi Żegary przed blisko dwustu laty
Rozmowa dzieci z Sejn z Czesławem Miłoszem Moje związki z Sejnami. To było trudne być tolerancyjnym. Rozmowa dzieci sejneńskich z Czesławem Miłoszem z 2002 roku        
„Dzieje szarego człowieka z Puszczy Augustowskiej”, Zofia Piłasiewicz, na podstawie pamiętników pana Szymańskiego Tekst autorstwa Zofii Piłasiewicz, opracowany na podstawie pamiętników Stanisława Szymańskiego. Artykuł opublikowany zostanie na łamach kolejnego, siódmego już tomu Almanachu Sejneńskiego .  
Irena Staniewicz: Administracja Sejn w okresie międzywojennym Nie damy miana Polski zgnieść Nie pójdziem żywo w trumnę. Na Polski imię, na jej cześć Podniesiem czoła dumne. Odzyska ziemię dziadów wnuk Tak nam dopomóż Bóg! Maria Konopnicka, 1907 (pierwotny tekst czwartej zwrotki Roty)
Strajk piekarzy sejneńskich, Katarzyna Radziwiłko Tekst autorstwa Katarzyny Radziwiłko, pochodzący z  5 tomu Almanachu Sejneńskiego , opisujący strajk piekarzy sejneńskich w 1930 roku.
Klasztor, kino, koncerty i kaniec - rozmowa z Tomaszem M. Kukawskim Z Tomaszem M. Kukawskim, artystą grafikiem i architektem, profesorem Politechniki Białostockiej, którego wystawa gościła w Białej Synagodze od maja do października 2012 , rozmawia Jarosław Sieradzki. Tekst pochodzi z 5 tomu Almanachu Sejneńskiego .
Alicja Giełzak: Wiersze Pochodzący z Almanachu Sejneńskiego (tom 5) wybór wierszy, autorstwa Alicji Giełzak.
Drzewo z korzeniami w powietrzu – Grigorij Kanowicz w poszukiwaniu tożsamości Grigorij Kanowicz urodził się 18 czerwca 1929 (1928?) roku w Kownie, ale wychowywał w pobliskiej Junawie. To typowy sztetl, małe żydowskie miasteczko, których ówcześnie było tysiące w Europie Środkowowschodniej.
Krzyże wsi Żegary Nieraz zastanawiam się, czy mieszkający w Żegarach ludzie są bardziej wierzący niż w innych wsiach, gdzie  krzyży i krzyży-pomników w takiej ilości nie spotyka się. A może to tylko wiara na pokaz, zamiłowanie do sztuki?
NOTATNIK REDAKTORA – Krzysztof Czyżewski W młodości mnie one nie interesowały, bo co mi po tym, co było  dawno, jeżeli obchodziła mnie tylko przyszłość.  Dzisiaj czytam te pamiętniki chciwie, nauczony, jaką wartość mają  nazwy miejscowości, zakręty drogi, pagórki i promy na rzece.  Jak bardzo trzeba cenić prowincję i dom, i daty, i ślad minionych ludzi.  Kalifornijski wędrowiec, przechowuję talizman, zdjęcia pagórka  w Świętobrości, gdzie pod dębami leżą dziadek Zygmunt Kunat, ...
Eugeniusz Pietruszkiewicz: Pod znakiem ośmioramiennego krzyża. Eugeniusz Pietruszkiewicz  Pod znakiem ośmioramiennego krzyża   Początki ich historii sięgają ruchu społeczno-religijnego, który stał się protestem wobec reform patriarchy Nikona, popieranego przez cara Aleksego Michajłowicza (przeciwko korekcie słownictwa tekstów liturgicznych w duchu współczesnej mu tradycji greckiej, drobnym innowacjom obrzędowym wprowadzonym w 1660 r. w Rosyjskim Kościele Prawosławnym). Ruch rozbił się na dwie grupy: popowców,...
Moje związki z Sejnami. Rozmowa młodzieży sejneńskiej z Czesławem Miłoszem. Moje związki z Sejnami   Rozmowa dzieci sejneńskich z Czesławem Miłoszem  Bożena Szroeder: Od wielu lat pracujemy z młodym pokoleniem nad pamięcią Sejn i wielokulturowym dziedzictwem naszego regionu. Razem z młodzieżą przygotowywaliśmy książkę i spektakl “Kroniki sejneńskie”, które powstały ze spisanych opowieści starszych ludzi. A w pracy tej uczestniczy i jest tutaj z nami młodzież polska, litewska i staroobrzędowcy. Od dawna już marzyliśmy, aby taką rozmowę odbyć z Panem.
„Niepojęta identyczność, niepojęte oddzielenie” Zbigniew Fałtynowicz  Niepojęta identyczność, niepojęte oddzielenie.  Czesław Miłosz na Suwalszczyźnie w dwudziestoleciu międzywojennym  W marcowym numerze paryskiej „Kultury” w 1990 r. Czesław Miłosz opublikował wiersz pod tytułem  Powrót . W jego pierwszych wersach przywołane zostały składniki krajobrazu: „linie polodowcowych pagórków”, „owalne misy jezior”, park z alejami. Wprost zostaje powiedziane także, że jest to krajobraz...
Lustracja Dóbr Krasnogrudzkich w Powiecie Sejneńskim położonych. 1858 rok. Wypisy. Lustracja dóbr krasnogrudzkich w powiecie sejneńskim położonych. 1858 rok. Wypisy  Opisanie wszelkich budowli mieszkalnych, gospodarskich i propinacyjnych do dóbr Krasnohruda należących   Dom mieszkalny   rozmiar (łokcie): długość 40, szerokość 21, wysokość 5  Z drzewa w węgieł na podmurowaniu z kamieni polnych na wapno pod dachem gontami krytym z 2-a prostemi z tarcic szczytami i tyluż kominami nad dach wymurowanemi. Stoi frontem do północy, gdzie facyata na 4-ch...
Rafał Winiewicz: Rewaloryzacja zespołu podworskiego w Krasnogrudzie. Rafał Winiewicz  Rewaloryzacja zespołu podworskiego w Krasnogrudzie   W 2002 r. Fundacja Pogranicze przyjęła w wieloletnią dzierżawę od Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Pomorze) dwór w Krasnogrudzie wraz z parkiem i zabudowaniami. Przygotowywany jest projekt rewaloryzacji całego zespołu dworskiego. Planowane jest utworzenie w nim Muzeum Rodziny Miłoszów oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza. Autorem projektu rewaloryzacji jest architekt Rafał Winiewicz. 
Eugeniusz Pietruszkiewicz: Okruchy długiego życia – Jerzy Skrypko. Eugeniusz Pietruszkiewicz  Okruchy długiego życia – Jerzy Skrypko   Jerzy Skrypko ma dziewięćdziesiąt trzy lata i mieszka w Dusznicy – wsi wciśniętej pomiędzy jezioro Gaładuś i granicę litewską. Wprawdzie podpiera się laską, którą sam wystrugał, ale codziennie, regularnie odbywa trzykilometrowy spacer po wiosce, bo, jak powiada, tak „dochtór” kazał. – Dobry „dochtór” Zimnicki z Suwałk – dodaje. Tylko słuch panu Jerzemu ostatnio...
Irena Staniewicz: O Wichertach i Kajruksztisach. Irena Staniewicz - O Wichertach i Kajruksztisach Chrystus przychodząc na świat  umieścił człowieka nie w przyrodzie, ale w historii,  która przez stałe odradzanie się w pokoleniach  staje się nieskończonością, bo Bóg nadał jej sens duchowy.   Jan Twardowski, Krzyż Dowbora
Eugeniusz Pietruszkiewicz: Ostatni, co tak po Wigrach wodził. O Wiktorze Winikajtisie. Eugeniusz Pietruszkiewicz  Ostatni, co tak po Wigrach wodził. O Wiktorze Winikajtisie   Wiktor, od kiedy go poznałem, był „inny” niż jego rówieśnicy z Nowosad, z Bubel, Łumbi, Klejw, Widugier, Jenorajścia. Polacy nazywali go odludkiem, Litwini dosadniej – „nevykelis” – nieudacznikiem. Koledzy chodzili na wiejskie zabawy i gru-bymi szklankami pili niebieskawy, piekielnie mocny samogon – on nie pił, bo miał słabą głowę. Koledzy palili skręcony w gazetę...
Teresa Rugienis-Witkowska: Doktor Edward Rittler Teresa Rugienis-Witkowska  Doktor Edward Rittler   Edward Alfred Rittler urodził się 3 maja 1897 r. w Wilnie. Po ojcu, również lekarzu, odziedziczył pierwsze imię. Matka, Franciszka z Malinowskich, zajmowała się domem. Do dziewiątego roku życia pobierał nauki w Wileńskiej Szkole Realnej. Po jej ukończeniu w 1916 r. wstąpił na jedną z najznakomitszych carskich uczelni – Akademię Wojskowo-Lekarską w Sankt Petersburgu. W czasie trwania jego studiów wybuchły rewolucje, najpierw lutowa,...
Józef i Maria Klimkowie Pisanie o własnych rodzicach jest nieco niezręczne. Może wyglądać na swego rodzaju samochwalstwo. Któż jednak zna te historie lepiej ode mnie. Więc korzystając ze sprawnej jeszcze pamięci, postaram się te nazwiska ocalić od zapomnienia.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI