Ten okrutny XX wiek: Kraj pod specjalnym nadzorem - recenzja książki "Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny " na portalu Esensja.pl

Sebastian Chosiński recenzuje wydaną w Oficynie Pogranicza książkę Josefa Škvoreckiego na łamach portalu Esensja.pl. Data publikacji 13.08.2018


 >>Josef Škvorecký (rocznik 1924) opuścił ojczyznę w następstwie wydarzeń z sierpnia 1968 roku, kiedy to w ramach tak zwanej „bratniej pomocy” wojska państw Układu Warszawskiego (z wyjątkiem Rumunii) wkroczyły do Czechosłowacji, aby stłumić Praską Wiosnę. Ostatecznie zakotwiczył w Toronto, gdzie mieszkał i pracował (jako wykładowca na miejscowym uniwersytecie) do swojej śmierci przed sześcioma laty. Choć był bardzo płodnym prozaikiem, niewiele z jego dzieł zostało do chwili podjęcia decyzji o emigracji oficjalnie wydanych w kraju. A te, które jakimś cudem ujrzały światło dzienne, jak chociażby powieść „Tchórze” (1958), wzbudzały ponoć, o czym donosi sam autor, u prezydenta Antonína Novotnego (intelektualisty równie wykształconego i światłego, jak Bolesław Bierut czy Władysław Gomułka) efekt „chodzenia po ścianach”. Inna sprawa, że Novotný reagował w ten sposób również na wiele innych dzieł literackich i filmowych. Zwłaszcza zaś na produkcje kinematografistów spod znaku Nowej Fali.

Škvorecký pochodził z leżącego tuż przy polskiej granicy Náchodu, niewielkiego miasteczka, w którym w czasie drugiej wojny światowej przez kilka lat u miejscowego sklepikarza ukrywało się pewne żydowskie dziecko. Był to syn Anny Švábovej i architekta Ottona Kohna. Świat poznał go dwadzieścia lat później jako… Miloša Formana. Josef, starszy od niego o osiem lat, widywał go wówczas ukrytego między kartonami, nie mając oczywiście pojęcia, na kogo ten niesforny chłopak wyrośnie we wcale nie tak odległej przyszłości.<<

Czytaj cały tekst na Esensja.pl

Informacje o książce


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI