Ten rok będzie Rokiem Miłosza, Andy, Białystok Online, 3 stycznia 2011 r.

Festiwal, nowe publikacje, otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu. Sejm ustanowił rok 2011 Rokiem Miłosza. 30 czerwca mija bowiem 100 lat od urodzin wybitnego pisarza.


Wtedy w Krasnogrudzie na Sejneńszczyźnie zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu. Powstanie ono w rewitalizowanym dworze, który przed wojną należał do ciotek Czesława Miłosza. Placówkę będzie prowadziła Fundacja "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". W Centrum będą organizowane wydarzenia służące międzynarodowemu dialogowi - warsztaty, spotkania, kursy.

Z kolei w Krakowie odbędzie się Festiwal Miłosza. Jednak najwięcej przewidzianych jest inicjatyw wydawniczych. Wydawnictwo Literackie przygotowuje kalendarium życia Miłosza, wznowienie "Spiżarni literackiej", a także pracę zbiorową "Poznawanie Miłosza 3". Z kolei Czytelnik wyda kolejne dwa tomy listów Miłosza i Giedroycia, a W.A.B. - książkę o relacjach noblisty z Jerzym Putramentem pt. "Gamma i Omega". Kolejne pozycje związane z jubileuszem to "Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej" oraz album fotograficzny "Czesław Miłosz. Sceny z życia poety". To tylko niektóre propozycje.

Nie zabraknie też inicjatyw muzycznych. Aga Zaryan ma nagrać płytę z angielskimi przekładami wierszy Miłosza, a filharmonia w Gdańsku będzie realizowała projekt "Wiek Miłosza". Odbędzie się też wiele konferencji i spotkań poświęconych pisarzowi i jego twórczości.

Czesław Miłosz urodził się w Szetejniach koło Kowna. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta. Okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004.

Szczegóły dotyczące Roku Miłosza znajdują się tutaj.

andy


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI