Ten rok należy do Czesława Miłosza - Piotr Łukaszewicz, „Obiektyw” TVP Białystok, 2 stycznia 2010 r.

2011 rok obchodzony będzie w Polsce jako rok Czesława Miłosza, laureata literackiej nagrody Nobla. 30 czerwca przypada 100. rocznica urodzin pisarza, który związany był przede wszystkim z Suwalszczyzną, gdzie spędzał swoją młodość.


W dawnym dworku rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie dobiega końca budowa Międzynarodowego Centrum Dialogu. Otwarcie już w czerwcu, w 100. rocznicę urodzin polskiego noblisty. 

– Jego pierwsze miłosne wtajemniczenia, jego pierwsze próby poetyckie, jego ukochane ciotki, o których często pisał – tak wspomina pisarza Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze w Sejnach. 

W domu przy ulicy Hamerszmita w Suwałkach urodzili się rodzice Miłosza. Właśnie dlatego miasto to włącza się w ogólnopolskie obchody roku noblisty. Wszystkie miejskie placówki kulturalne przez cały rok będą przypominać postać i twórczość pisarza. 

– Planujemy wydawnictwa, spotkania z ludźmi, którzy studiują twórczość Miłosza, planujemy spotkania otwarte i wspólne czytanie poezji – zdradza Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

Zdaniem władz Suwałk, to także okazja do promocji miasta. Podobne założenia towarzyszyły ubiegłorocznym obchodom roku Marii Konopnickiej. Wówczas sukcesu nie było – teraz ma być lepiej. 

– Rok Marii Konopnickiej był impulsem, który zainicjował szereg działań w tym zakresie, a są już pomysły na kolejne działania promocyjne – mówi Marek Buczyński, zastępca prezydenta Suwałk. 

Rok Czesława Miłosza obchodzony będzie nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy, m.in. na Litwie, gdzie poeta się urodził.

Autor: Piotr Łukaszewicz („Obiektyw”), em|en, pszl; Źródło: TVP Białystok

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI