Ten rok należy do Czesława Miłosza - Piotr Łukaszewicz, „Obiektyw” TVP Białystok, 2 stycznia 2010 r.

2011 rok obchodzony będzie w Polsce jako rok Czesława Miłosza, laureata literackiej nagrody Nobla. 30 czerwca przypada 100. rocznica urodzin pisarza, który związany był przede wszystkim z Suwalszczyzną, gdzie spędzał swoją młodość.


W dawnym dworku rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie dobiega końca budowa Międzynarodowego Centrum Dialogu. Otwarcie już w czerwcu, w 100. rocznicę urodzin polskiego noblisty. 

– Jego pierwsze miłosne wtajemniczenia, jego pierwsze próby poetyckie, jego ukochane ciotki, o których często pisał – tak wspomina pisarza Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze w Sejnach. 

W domu przy ulicy Hamerszmita w Suwałkach urodzili się rodzice Miłosza. Właśnie dlatego miasto to włącza się w ogólnopolskie obchody roku noblisty. Wszystkie miejskie placówki kulturalne przez cały rok będą przypominać postać i twórczość pisarza. 

– Planujemy wydawnictwa, spotkania z ludźmi, którzy studiują twórczość Miłosza, planujemy spotkania otwarte i wspólne czytanie poezji – zdradza Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

Zdaniem władz Suwałk, to także okazja do promocji miasta. Podobne założenia towarzyszyły ubiegłorocznym obchodom roku Marii Konopnickiej. Wówczas sukcesu nie było – teraz ma być lepiej. 

– Rok Marii Konopnickiej był impulsem, który zainicjował szereg działań w tym zakresie, a są już pomysły na kolejne działania promocyjne – mówi Marek Buczyński, zastępca prezydenta Suwałk. 

Rok Czesława Miłosza obchodzony będzie nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy, m.in. na Litwie, gdzie poeta się urodził.

Autor: Piotr Łukaszewicz („Obiektyw”), em|en, pszl; Źródło: TVP Białystok

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI