Ten rok należy do Miłosza - Katarzyna Nowak, Polskie Radio Program 2, 3 stycznia 2011 r.

- Nie będzie żadnej kanonizacji poety, bo to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który sam by takiego uwznioślenia nie chciał – powiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. 

30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie urodził się Czesław Miłosz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla, jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Z okazji 100. rocznicy urodzin noblisty rok 2011 będzie obchodzony jako Rok Miłosza. 100. rocznica urodzin poety została również wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany ma być nie tylko w Polsce i na Litwie, ale też w USA, we Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.


 W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" o wydarzeniach Roku Czesława Miłosza w Polsce i na świecie porozmawiamy z Grzegorzem Gaudenem – dyrektorem Instytutu Książki. Jego otwarcie zaplanowano na 30 czerwca, w 100. rocznicę urodzin poety. - Jestem spokojny o przyszłość Miłosza. To, co przygotowujemy w tym roku pozwoli jego twórczości odżyć. Nie będzie tu jednak żadnej kanonizacji czy uproszczenia, to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który zresztą sam by takiego uwznioślenia nie chciał – przekonywał Grzegorz Gauden. Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwal Miłosza, odbywająca się w Krakowie. Z kolei Krzysztof Czyżewski – dyrektor Ośrodka Pogranicze – opowie o wydarzeniach związanych z Rokiem Czesława Miłosza, które odbędą się w Krasnogrudzie, m.in. o powstającym tam Międzynarodowym Centrum Dialogu. 

Mówiliśmy także o "Made in Poland - Miłosz Sound" – nowym projekcie festiwalu Sacrum Profanum. Pięcioro polskich kompozytorów: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka i Dobromiła Jaskot przyjęło zaproszenie do napisania utworów inspirowanych wybranymi tekstami Czesława Miłosza. Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Polskim Radiem i Telewizją Polską, a jego celem jest promocja polskiej muzyki współczesnej w kraju oraz za granicą. Festiwal coraz mocniej eksploruje grunt muzyki rodzimej, a Rok Miłosza dodatkowo zainspirował do tego, by oddać hołd temu wielkiemu poecie. Justyna Nowicka rozmawiała z dyrektorem imprezy, Filipem Berkowiczem. 

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Źródło - Polskie Radio, Program 2


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI