Ten rok należy do Miłosza - Katarzyna Nowak, Polskie Radio Program 2, 3 stycznia 2011 r.

- Nie będzie żadnej kanonizacji poety, bo to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który sam by takiego uwznioślenia nie chciał – powiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. 

30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie urodził się Czesław Miłosz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla, jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Z okazji 100. rocznicy urodzin noblisty rok 2011 będzie obchodzony jako Rok Miłosza. 100. rocznica urodzin poety została również wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany ma być nie tylko w Polsce i na Litwie, ale też w USA, we Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.


 W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" o wydarzeniach Roku Czesława Miłosza w Polsce i na świecie porozmawiamy z Grzegorzem Gaudenem – dyrektorem Instytutu Książki. Jego otwarcie zaplanowano na 30 czerwca, w 100. rocznicę urodzin poety. - Jestem spokojny o przyszłość Miłosza. To, co przygotowujemy w tym roku pozwoli jego twórczości odżyć. Nie będzie tu jednak żadnej kanonizacji czy uproszczenia, to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który zresztą sam by takiego uwznioślenia nie chciał – przekonywał Grzegorz Gauden. Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwal Miłosza, odbywająca się w Krakowie. Z kolei Krzysztof Czyżewski – dyrektor Ośrodka Pogranicze – opowie o wydarzeniach związanych z Rokiem Czesława Miłosza, które odbędą się w Krasnogrudzie, m.in. o powstającym tam Międzynarodowym Centrum Dialogu. 

Mówiliśmy także o "Made in Poland - Miłosz Sound" – nowym projekcie festiwalu Sacrum Profanum. Pięcioro polskich kompozytorów: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka i Dobromiła Jaskot przyjęło zaproszenie do napisania utworów inspirowanych wybranymi tekstami Czesława Miłosza. Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Polskim Radiem i Telewizją Polską, a jego celem jest promocja polskiej muzyki współczesnej w kraju oraz za granicą. Festiwal coraz mocniej eksploruje grunt muzyki rodzimej, a Rok Miłosza dodatkowo zainspirował do tego, by oddać hołd temu wielkiemu poecie. Justyna Nowicka rozmawiała z dyrektorem imprezy, Filipem Berkowiczem. 

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Źródło - Polskie Radio, Program 2


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

 

 

 

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI