Teremiski przyjazne dla wszystkich

Dyskutantom pod nogami nurkują koty, w saloniku w fotelu ktoś podczytuje Ficowskiego, w kuchni paruje kawa, a w dużej sali sto osób rozważa zagadnienie nietolerancji 

Jest takie przyjazne miejsce w Puszczy Białowieskiej, gdzie zebranie większej grupy osób, zwane sympozjonem, wcale nie musi kojarzyć się z akademickim wykładem, tylko być całkiem przyjemnym spotkaniem. I rzecz niekoniecznie w tym, kto w sympozjonie bierze udział (choć to oczywiście ważne), ale też w przestrzeni, która w danej chwili tych uczestników przygarnia. Czyli nie bezosobowa sala wykładowa, a miejsce z duszą. A takim jest Uniwersytet Powszechny im. J.J. Lipskiego w Teremiskach koło Białowieży, który wymyślił niegdyś i uruchomił Jacek Kuroń. Na co dzień w tej nieformalnej uczelni (niezarejestrowanej przez MEN) studiuje młodzież z popegeerowskich wsi, która chce zmieniać siebie i świat, np. poprzez aktywizowanie środowisk, z których się wywodzą.


Desiderata na kominku 

W piątek (i sobotę) uniwersyteckie pomieszczenia zaanektowali uczestnicy IV Sympozjonu "Warto zapytać o kulturę". W odremontowanej szkole zebrało się niemal sto osób najróżniejszych pasji i zawodów, ale związanych z szeroko pojętą kulturą w regionie: artyści, animatorzy kultury, wykładowcy akademiccy, socjologowie, urzędnicy. Słuchali wykładów, brali udział w dyskusjach, podczas przerw na kawę nawiązywali kontakty - a że procentują one później bliższą współpracą między różnymi środowiskami, pokazały już poprzednie sympozjony. Rozmowom sprzyjała domowa atmosfera. Na parapetach w ostatnich promieniach słońca wygrzewały się cztery koty, a gdy wygrzewanie im się znudziło, wędrowały pod nogami dyskutantów. Każdy mógł przysiąść w saloniku na kanapie i zagłębić się w książce wyciągniętej z całkiem pokaźnej biblioteczki. Albo poczytać desideratę umieszczoną na kominku, obejrzeć rozmaite zdjęcia (m.in. Kuronia) i pamiątki podarowane uniwersytetowi (m.in. przez od Andrzeja Wajdę). 

Operator ekologiczny 

Tegoroczny Sympozjon odbywał się pod hasłem "Inny - obcy - swój". Stąd też jednym z głównych tematów była idea tolerancji, o której ciekawie mówiła prof. Magdalena Środa. 

- Tolerancja to zasada życia publicznego, która powinna stać się standardem. Dla wielu Żyd, Cygan to słowa pejoratywne. Poprawność polityczna nakazuje, by wyrugować pojęcia z języka, które ranią drugiego człowieka. Jeśli więc Cygan czuje się dotknięty, gdy tak mówimy do niego, mówmy do niego Rom - tłumaczyła prof. Środa. - Umberto Eco pisał: jeśli śmieciarz czuje się dotknięty słowem śmieciarz, nazywajmy go operatorem ekologicznym. To oczywiście bywa zabawne, ale chodzi o pewien rodzaj wysiłku, który powinniśmy włożyć w relacje z innymi. 

Prowadzący spotkanie Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze w Sejnach, miał wątpliwości: - Ja mam problem z poprawnością polityczną, czuję w niej coś sztucznego. Poprawność polityczna może tworzyć wzorzec podwójnego języka, podwójnej moralności. 

Jedna ze słuchaczek dodała: - Narzucenie poprawności politycznej zabija autentyczność wypowiedzi. Przecież każdy, kto będzie chciał powiedzieć coś złego, to i tak to zrobi. 

Prof. Środa: - Nie nazywajmy tego podwójną moralnością. W domu przyjmujemy jedną rolę społeczną, a wychodząc z niego, przyjmujemy inną, przecież tym, kim jesteśmy w domu, nie możemy być w gabinecie polityka. To zupełnie naturalne. Nie chodzi o to, by ci, którzy nie mogą się przełamać, aby polubić Cyganów czy homoseksualistów, nagle ich polubili, ale by w przestrzeni społecznej respektowali pewne zasady. Na tym właśnie polega moralność życia społecznego. 

W piątek wieczorem uczestnicy sympozjonu przenieśli się do pobliskiej stodoły Katarzyny i Pawła Winiarskich, zaangażowanych w tworzenie Uniwersytetu w Teremiskach. W stodole miały miejsce "Opowieści teremiszczańskie" - spektakl przygotowany przez studentów i wykładowców uniwersytetu - na podstawie opowieści mieszkańców wsi. 

Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, 17 października 2008


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI