Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, Babskie nasienie

Prószyński i S-ka 
Warszawa 2005

W zbiorze opowiadań „Babskie nasienie” autorka powraca pamięcią do czasów przedwojennych i wojennych, opisując z nostalgią to, co było oraz zatrzymując się nad współczesnością mieszkańców sejneńszczyzny. Opisuje między innymi Litwinów i Polaków przemierzającym uliczki Sejn i okoliczne wioski.


(...) No, na wczasy przyjechała! - Chłopiec zaśmiał się i nachylając nad kierowcą, coś szepnął. Ten pokiwał głową ze zrozumieniem i podał dwa bilety do Żegar. 

Autobus był prawie pust, jeszcze nie rozjeżdżali się po kościele, tylko kilka bab siedziało z tyłu w kremplinowych sukienkach, z torebką w rękach. Przychodziły do kierowcy po bilety, ocierając czoło chustkami bo upał był wielki. Zerkały zaciekawione na dziewczynę, ale ta nie zwracała na nie uwagi, zapatrzona w okno. Autobus strzelając z rury wydechowej, skręcił w ciasną ulice miasteczka. Spłoszona kura frunęła spod kół, gdacząc rozpaczliwie, kudłaty czarny pies przebiegł na druga stronę z podkulonym ogonem. 

- I co powisz , Algis? - zagajał kierowca. - takiego odpustu na Zielną to dawno nie było! Aż spod Szypliszek, spod Białegostoku zjechali. Więcej ludzi jak narodu! - smiał się Miał okragła czerwona twarz i niebieskie dobrotliwe oczy. A jak tam u was, Algis? - przekrzykiwał szum silnika. Pożniwowali już? 
- Jeszcze pszeniczki nie ścięli - poinformował chłopiec. 
Popatrzył na dziewczynę, otoczył ją niezgrabnie ramieniem. Ta przełozyła reklamówkępod drugie ramię. Siedziała osowiała jakaś, niepewna, tylko kitka włosów na czubku głowy podskakiwała jej na wybojach. 
- Gdzie ta twoja Gaładuś? - zapytała. Daleko jeszcze? (...) 

fragment z rozdziału "Czar Gaładusi"; s. 15


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI