The Klezmatics. Wonder Wheel.

The Klezmatics 
Wonder Wheel 
Lyrics by Woody Guthrie 
Wydawca: Jewish Music Group 

Matt Darriau - klarnet 
Lisa Gutkin - skrzypce, śpiew 
Frank London - trąbka, klawisze śpiew harmoniczny 
Paul Morrissett - bas, cymbały 
Lorin Sklamberg - śpiew, akordeon, gitara, piano 
Susan McKeown - śpiew 
Boo Reiners - gitary


Przybywając do Nowego Jorku z Oklahomy Woody Guthrie wpadł w nowojorski wir. Na słynnej Alei Syren - Mermaid Avenue na Coney Island wśród ogromnej karuzeli i na płaskim wybrzeżu kłębił się wielobarwny tłum ludzi różnych plemion, języków i religii. Każdy z osobna był z kimś w jakimś związku, jeden zależał od drugiego. Guthrie dość wydatnie wyraził tą perspektywę wypełniając metryki urodzenia swoich dzieci - w rubryce przypisującej wyznawaną religię wpisał: „wszystkie albo żadna”. 


 

 

 

 

 
Coney Island i zdobiący ją diabelski młyn (Wonder Wheel), słynny przybrzeżny park rozrywki w rytmie terkotu brechtowskiego walczyka zawsze oznaczał dobrą zabawę. Szczególnie dla hałaśliwych grup klasy robotniczej, o kim Woody Guthrie przede wszystkim pisał w swoich piosenkach. Nora Guthrie, córka Woody’ego, która obecnie kieruje Archiwum Woody’ego Guthriego, przypomina sobie moment, kiedy razem z ojcem spacerowali bulwarem, aby zatrzymać się w restauracji u Nathana na śniadanie. Woody jak zwykle miał na sobie swoją białą koszulkę, kiedy mijała stragan znajomy sprzedawca owoców rzucił jej śliwkę, wszyscy przechodnie pozdrawiali właściciela sklepu na rogu, który udostępniał swój telefon każdemu z sąsiedzctwa. Ten klimat zaczarował Woody’ego i miał odbicie w jego piosenkach, a także starsi mężczyźni kłócący się w jidysz podczas gry w szachy, żydowskie piękności - meydele pląsające w chłodnych falach oceanu. Woody Guthrie kochał tych ludzi, biednych robotników, emigrantów, zawsze był bliżej „tutejszych”, niż nadętych bogatych turystów. 


 Klezmatiksi od czasów swego powstania w 1986 roku na Lower East Side, przez muzykę swoich ośmiu płyt są uznani za najbardziej oryginalną i twórczą grupę ruchu Odnowy Muzyki Żydowskiej. Piszą dla teatru i filmu, pojawiali się w najbardziej znanych amerykańskich programach telewizyjnych. Dzięki swoim znakomitym i żywiołowym koncertom muzyka żydowska odznacza się dzisiaj niezwykle postępowym i nowoczesnym brzmieniem. Znakomicie łączą dynamizm tradycyjnej muzyki klezmerskiej z głęboką emocją brzmienia śpiewu kantoralnego, psychodelię freilekhów z improwizacją chasydzkich nigunów, skale minorowe muzyki orientalnej z jazzem, funkiem i brzmieniami afro-karaibskimi. 
 

Wolne tłumaczenie z artykułu załączonego do okładki płyty - Michał Moniuszko.

Więcej w zbiorach CDKP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI