Timothy Snyder , "REKONSTRUKCJA NARODÓW Polska Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999, „Studium” pismo o nowej literaturze, 3-4/2007

W swojej świetnej książce „Rekonstrukcja narodów” Timothy Snyder wychodzi od zauważenia pewnego paradoksu końcówki lat 90. ubiegłego stulecia. Oto w roku 1999 Pakt Północnoatlantycki jednocześnie – jak pisze – przyjmował w swe szeregi Polskę i bombardował Jugosławię. Jak to się stało, pyta Snyder, że północno-wschodnia Europa, obejmująca Polskę, Ukrainę, Litwę i nawet Białoruś pozostała stabilna, a południowo-wschodnia, z Serbią, Bośnią, Macedonią i Czarnogórą – rozpadła się i to w sposób przerażający? Snyder próbuje odpowiedzieć na to skomplikowane pytanie, odtwarzając rozwój i przekształcanie się idei narodowych, ukazując racjonalne i nieracjonalne przyczyny podejmowania czystek etnicznych, jak również analizując warunki konieczne do zawarcia trwałego pokoju między historycznie zwaśnionymi narodami. Snyder przypomina też, że stworzona w XVI wieku Rzeczyspospolita Obojga Narodów była największym krajem nowożytnej Europy, potrafiącym, przynajmniej przez pewien czas, umiejętnie łączyć tradycje: katolicką, prawosławną i protestancką. Na pewno jednak tym, co interesuje historyka z Yale jest bardziej współczesność niż przeszłość sama w sobie.


To dziś, zdaje się mówić Timothy Snyder, jesteśmy świadkami najbardziej spektakularnych zwycięstw lub porażek idei politycznych, mogących zniszczyć bądź wynieść te europejskie narody, które do swoich europejskich korzeni wracają. Cenna jest w tej pracy stała czujność badacza, który nie zapomina, że historycy bywają także twórcami szkodliwych mitów. Ta wersja historii, jaką odtwarza i poniekąd kreuje w „Rekonstrukcji narodów” Snyder jedt jednak mitem dobrym, korzystnym, wartym przyswojenia i przemyślenia. To wersja świadcząca między innymi o tym, że nastał koniec spisywania historii z pobudek wyłącznie patriotycznych. Snyder, jeżeli tak można powiedzieć, jest w swojej pracy patriotą nie jednej wyłącznie nacji, lecz czterech: polskiej, ukraińskiej, litewskiej i białoruskiej. I to jest dodatkowa w tej książce lekcja nowoczesnej europejskości. (h.w.) 

„Studium” pismo o nowej literaturze, 3-4/2007

 

Timothy Snyder, Rekonstrukcja narodów, Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1596-1999, przeł. Magda Pietrzak-Merta, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2006. 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI