Tomas Venclova - 2001


29 maja 2012 - Spotkanie Tomasa Venclovy z licealistami O godz. 10.30 w Krasnogrudzie odbyło sie spotkanie uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie z Tomasem Venclovą, poetą, uhonorowanym tytułem Czlowieka Pogranicza.
26 maja 2012 - spotkanie z Tomasem Venclovą  W dworze w Krasnogrudzie odbyło się spotkanie Tomasem Venclovą. Poetą, tłumaczam i Człowiekiem Pogranicza.
Tomas Venclova: Bibliografijos rodyklė – Bibliographic index - Bibliografia (1956-2011) Wydawca: Įmonių grupė „Penki kontinentai” ir Lietuvos Respublikos kultūros ministeria, Vilnius.
Tomas Venclova odznaczony Orderem Zasługi RP Litewski poeta i tłumacz Tomas Venclova został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za zasługi w umacnianiu międzykulturowego dialogu.
Słoiku, otwórz się rozmowa z Tomasem Venclovą - "Gazeta Wyborcza", 1-2.09.01 Substancja narodowa zamknięta w słoiku gnije bardzo szybko. Najlepsze epoki w historii Litwy to czasy otwartości: renesans, barok, odrodzenie narodowe. Nawet wtedy, gdy Litwini walczyli z wpływami rosyjskimi i polskimi, byli na te wpływy otwarci. To jest dzisiaj nasz najważniejszy problem - czy się otworzymy i będziemy się rozwijać, czy też będziemy gnić zamknięci w swoim grajdołku - mówi litewski poeta i eseista    TOMAS VENCLOVA w rozmowie z Romanem Graczykiem
Venclova ponadgraniczny Urszula Pietroczuk - "Gazeta Wyborcza", 1-2.09.01 W Białej Synagodze, na białym, okrągłym podeście, przy starym, drewnianym stole litewski pisarz Tomas Venclova przyjmował wczoraj w Sejnach swoich gości.
31 sierpnia - 2 września 2001 - Program uroczystości nadania tytułu "Człowieka pogranicza" Tomasowi Venclowie Uroczystość przyznania tytułu "Człowieka pogranicza" Tomasowi Venclowie. Ideą tego wyróżnienia jest przyznawanie tytułu osobie z Europy Środkowej, która swoim życiem i twórczością przyczyniła się do spopularyzowania etosu pogranicza, a więc postawy tolerancyjnej i otwartej, ze zrozumieniem i szacunkiem odnoszącej się do odmienności innych, przełamującej stereotypy i uprzedzenia, budującej mosty zbliżenia pomiędzy ludźmi innych narodowości i religii. 
Tomas Venclova - człowiek z innej strony Jeżeli coś nas łączy, jak łączyło w przeszłości - są to po prostu  głosy przekorne, głosy, które się nie zgadzają na zastany świat. Tomas Venclova
Ślepotę można złagodzić - felieton Tomasa Venclovy Poniższy tekst, będący felietonem Tomasa Venclovy na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i ich historycznego tła, publikujemy dzięki uprzejmości " Zeszytów Literackich " - ukazał się on w numerze 118 (2/2012) czasopisma.
1 września 2001 - Tomas Venclova - Człowiek Pogranicza 2001 Tytuł "Człowieka Pogranicza" 2001 otrzymał Tomas Venclova, litewski Poeta, eseista, tłumacz, badacz literatury. Urodzony w 1937 roku w Kłajpedzie. Ukończył filologię litewską na Uniwersytecie Wileńskim. Uczęszczał na seminarium Jurija Łotmana w Tartu. Dysydent, członek litewskiej Grupy Helsińskiej.
Tomas Venclova - Człowiek Pogranicza - przemówienie. Przemówienie Tomasa Venclovy wygłoszone w Białej Synagodze w Sejnach podczas uroczystości przyznania mu tytułu "Człowiek Pogranicza".
Tomas Venclova w Pograniczu. W dniach 20-21 sierpnia gościł w Pograniczu Tomas Venclova wraz z żoną Tanją. Przedmiotem rozmów był m.in. księgozbiór poety, który od wiosny tego roku stał się własnością Pogranicza na mocy specjalnej umowy. Obecnie rozpoczynają się prace nad opracowaniem i przygotowaniem katalogu księgozbioru. wszystkie pozycje księgozbioru są dostępne w  Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza .
Tomas Venclova - Eseje. Tomas Venclova  FORMS OF HOPE. ESSAYS   New York 1999  
Tomas Venclova - Poezja. ROZMOWA W ZIMIE   Warszawa 2001   O książce.  Aby podróżować w czasie, wiersze muszą cechować się niepowtarzalną intonacją i widzeniem świata nie spotykanym nigdzie poza nimi. Wiersze Venclovy spełniają te warunki w zupełności.  Josif Brodski 
Tomas Venclova - książki biograficzne. Donata Mitaitė  Tomas Venclova. BIOGRAFIJOS IR KŪRYBOS ŽENKLAI  (Tropy biografii i twórczości) ,  Vilnius 2002  Książka wydana w języku litewskim  Fragment książki:  Kończąć szkołę średnią, Tomas Venclova utrzymywał przed przyjaciółmi, że zamierza studiować biologię. Wykształceni młodzi ludzie zdawali sobie bowiem sprawę, że jako humaniści musieliby się nieraz kłaniać władzy. "Prawo, filozofia, ekonomia odpadały, jako dziedziny wiedzy najsilniej...
Tomas Venclova w prasie. W przedsionku Europy ,  "Gazeta Wyborcza" 20-21 lipca 2002   Ważne jest, by Kaliningrad rozwijał się swobodnie, mądrze i z powodzeniem, stając się częścią Europy nie tylko w sensie geograficznym, lecz także w rzeczywistości, nie odgradzając się od niej "chińskim murem", jak miało to miejsce jeszcze niedawno zniszczony nie tyle w czasie wojny, ile później (na ścianach zachowały się nawet resztki fresków). Byłoby pięknym gestem, gdyby świątynię zrekonstruowano (może z...
Tomas Venclova w filmach. 1.  TOMAS VENCLOVA. 131 min. Produkcja litewska. W filmie T. Venclova opowiada o swej twórczości, wspomina lata spędzone w Wilnie i Kownie oraz na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Film w języku litewskim
Tomas Venclova - Wilno. Tomas Venclova  WILNO. Przewodnik. przekład z litewskiego Beata Piasecka  R. Paknio leidykla, Vilnius 2001 
Rozmowy, dzienniki - Tomas Venclova. MANAU, KAD... POKALBIAI SU TOMU VENCLOVA   (Myślę, że... Rozmowy z Tomasem Venclovą)   Vilnius 2000   Tomas Venclova - profesor na Uniwersytecie w Yale, litewski poeta, prozaik, eseista, krytyk i tłumacz. W książce  Myślę, że...  zebrane są jego wywiady z lat 1977-1999, poświęcone literaturze, kulturze i polityce, które w druku ukazały się w językach litewskim, polskim i rosyjskim.  
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI