Tomas Venclova odznaczony Orderem Zasługi RP

Litewski poeta i tłumacz Tomas Venclova został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za zasługi w umacnianiu międzykulturowego dialogu.


W dniu Święta Niepodległości Polski Bronisław Komorowski uhonorował 26 osób, między innymi pisarza i eseistę Jacka Bocheńskiego, scenografa filmowego i teatralnego Allana Starskiego oraz litewskiego poetę i tłumacza Tomasa Venclovę. 

Także w swoim przemówieniu prezydent RP podkreślił znaczenie polsko-litewskich relacji w kontekście historycznym. "Czcimy dziś 11 listopada 1918 roku, kiedy trzeba było niepodległość wyrąbać szablą, wybić się na niepodległość, często konkurując, raniąc się wzajemnie z sąsiadami. Dlatego szczególną myślą ogarniam pana Tomasza Venclovę, Litwina, naszego litewskiego przyjaciela. I właśnie dzisiaj, 11 listopada, pamiętając o tym, że tamta pierwsza niepodległość nas w zasadzie poróżniła. Dzisiaj, kiedy cieszymy się niepodległością i wolnością odzyskaną po raz drugi, możemy powiedzieć sobie, patrząc w oczy, że ta druga niepodległość oznacza umiejętność przekraczania wszystkich barier, które nas gdzieś w historii podzieliły. Oznacza pojednanie ze wszystkimi sąsiadami i budowanie świadome tkanki współpracy, solidarności i wzajemnego zrozumienia" - podsumował prezydent Komorowski. 

Za wilnoteka.lt, na podstawie: PAP, prezydent.pl

W prasie:

Prezydent odznaczył Bocheńskiego i Venclovę w Święto Niepodległości, rp.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI