Tomasowi Venclovie

Tomasowi Venclovie za bogatą liczącą ponad dwa tysiące egzemplarzy bibliotekę prywatną.

Tomas Venclova wiosną tego roku na podstawie wspólnej umowy przekazał Fundacji Pogranicze bardzo bogaty zbiór książek (ponad 2.000 woluminów) ze swojej prywatnej biblioteki. Kolekcja ta zostanie opracowana, a informacje o niej zamieszczone w internetowej bazie danych na wyspie Skryptorium. Książki w większości są w języku litewskim, ale także - zwłaszcza te, dotyczące historii Litwy - w językach niemieckim, francuskim i angielskim. W biblioteczce znajdują się książki emigracyjne, a także wydawane w sowieckiej Litwie i kupowane w emigracyjnej księgarni w Chicago. Z cenniejszych pozycji należy tu wymienić dwudziestotomową Encyklopedię Emigracyjną, podarunek od wdowy po łotewskim poecie emigracyjnym Alexisie Rannicie oraz 6 tomowy zbiór dzieł Vincasa Kudirki wydany przed I Wojną Światową, jak sam autor podkreśla więcej wiekowych książek w tej biblioteczce nie ma. 

Tematyka księgozbioru jest bardzo szeroka, można ją podzielić na następujące działy: 
- literatura litewska- od XVI wieku do XX wieku głównie wydania sowieckie. Są tu teksty wszystkich znaczących pisarzy litewskich , jak również cała historia literatury litewskiej 
- prace literaturoznawcze - okresów emigracyjnego, sowieckiego i postsowieckiego 
- historia Litwy 
- mniejszości narodowe 
- sztuka - albumy z malarstwem litewskim, publikacje dotyczące historii architektury litewskiej, historii muzyki, teatru 
- fotografia - albumy Litwy, Wilna 
- mitologia, folklor, sztuka ludowa 
- czasopisma - egzemplarze periodyków emigracyjnych „Metmenys”, „Akiraciai”, periodyk czasów wyzwolenia „Sietynas” 
- rozmaitości - np. senniki, hymny religijne 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

Misterium Mostu 2019

 

O lipeńce

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego - Abenamar

 

Ludzie Pogranicza - Białoruś

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI