Trzy dni z Pograniczem

Nie sposób w kilku słowach opisać wszystkiego, co robi Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach - tyle tego. Ale można to zobaczyć za jednym zamachem, wybierając się do miasteczka pod granicą pod koniec stycznia. Nadarza się okazja - przez trzy dni Pogranicze w kilkunastu prezentacjach pokazywać będzie, co zdziałało przez ostatni czas. 

Będą więc w Sejnach spotkania, spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje wydawnictw, pogawędki o literaturze i wielokulturowości - słowem: w pigułce wszystko to, czym ośrodek zajmuje się na co dzień. Na prezentację kilkunastu lat działalności nie starczyłoby czasu. Na razie skupią się więc na tym, co zrobili w 2008 r. 


- Na progu nowego roku chcielibyśmy raz jeszcze spojrzeć na rok ubiegły, próbując go podsumować, dzieląc się z wami radością pracy i nowymi wyzwaniami w postaci cyklu spotkań i "Pogranicze - Otwarcie 2009" - zapraszają do Sejn twórcy ośrodka - Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy oraz Wojciech i Bożena Szroederowie wraz ze współpracownikami. 

W piątek 23 stycznia pod wieczór w Białej Synagodze w Sejnach oglądać będzie można słynny już spektakl "Kroniki sejneńskie" (godz. 18), w którym historie Sejn nad glinianą makietą miasteczka odgrywają najmłodsi sejnianie (jak cenne to przedsięwzięcie niech świadczy fakt, że rok temu zaprosił ich do siebie znakomity nowojorski teatr La MaMa!). Zaraz po przedstawieniu twórcy ośrodka opowiedzą o tym, w jaki sposób prezentowali dorobek Pogranicza w Nowym Jorku i jak ich tam przyjęto. O godz. 21.15 rozpocznie się Cafe Europa z udziałem Zbigniewa Macheja i Kazimierza Brakonieckiego - autorów książek wydanych przez Pogranicze, oraz Birute Jonuszkaite i Janiny Osewskiej, autorek "Almanachu Sejneńskiego". 

W sobotę 24 stycznia od rana można zapoznać się m.in. z dorobkiem niektórych "pogranicznych" pracowni edukacyjnych i artystycznych. I tak Agata Szkopińska i Iwona Zaborowska opowiedzą o bogatym Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, zobaczyć też będzie można i kupić wydawnictwa Pogranicza (m.in. ceniony cykl Meridian). Bardzo ciekawy projekt "Księga Mostu" przedstawi Ksenia Konopek. W ramach warsztatów dla młodzieży, przeprowadzonych w Mostarze i Sejnach, powstało m.in. specjalne wydawnictwo. Swoje spotkanie autorskie będzie miał też Krzysztof Czyżewski, który opowie o swojej najnowszej książce - "Linia powrotu. Notatki z pogranicza" (w jednym tomie zebrał powstałe w ostatnich latach eseje i wykłady z podróży po europejskich pograniczach). 

Wielokrotnie pisaliśmy w "Gazecie" o spektaklu przygotowanym przez podopiecznych Pogranicza - "Dolinie Issy" wg Miłosza, prezentowanym pod gołym niebem, w scenerii podsejneńskiej Krasnogrudy, gdzie poeta przyjeżdżał przed wojną na wakacje do ciotek. W lecie co jakiś czas młodzi wystawiają tam spektakl. W końcu doczekał się on swej rejestracji filmowej i film ów teraz właśnie zostanie pokazany widzom. Będzie też o tym, jak przez wakacyjne miesiące młodzi sejnianie sprzątali dworek w Krasnogrudzie, przygotowywali go do zwiedzania i zbierali w okolicy opowieści o czasach przedwojennych. Sobotni wieczór zostanie zaś całkowicie poświęcony muzyce. A że pod względem muzycznym w Pograniczu jest bogato, to i będzie się dużo działo. W programie m.in. spektakl dźwiękowy związany z koordynowanym przez Michała Moniuszkę projektem "Muzyka miejsca" (młodzi z Sejn generowali nową muzykę łącząc hip-hop, jazz z dźwiękami miasteczka). Będzie też koncert jazzowy oraz młodych muzyków z Sejn, którzy stworzyli Orkiestrę Klezmerską. W niedzielę przed południem z kolei - prezentacja laboratoriów i programów w Europie Środkowowschodniej i Zachodniej, na Kaukazie i Izraelu, jakie realizowało Pogranicze. I spotkanie z gościem specjalnym, ale to na razie niespodzianka. 

Warto rezerwować czas. Szczegółowy program - www. pogranicze. sejny.pl. 

Źródło: moż, "Gazeta Wyborcza Białystok", 11 stycznia 2009


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI