Twórczość Miłosza na targach książki w Wilnie, onet.pl, 17 lutego 2011 r.

W Wilnie rozpoczęły się w czwartek XII Międzynarodowe Targi Książki, na których wyjątkowo dużo uwagi poświęcono setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza.


 O twórczości Miłosza, o jej wpływach na rozwój litewskiej i polskiej kultury będą mówili znani literaturoznawcy, wydawcy, tłumacze, historycy, m.in. poeta Tomas Venclova, polski historyk literatury, krytyk literacki Aleksander Fiut, krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg, wieloletnia sekretarz poety Agnieszka Kosińska oraz litewscy krytycy literaccy Viktorija Daujotyte; Mindaugas Kvietkauskas, historyk Alfredas Bumblauskas.

W ramach wileńskich targów zostanie wyświetlony film fabularny Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy". Odbędą się też: przegląd filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu nobliście, wystawa fotograficzna, warsztaty literackie, prezentacje tłumaczeń nowych edycji książek poety, a także spektakl Dalii Michalevicziute "Siło mowy" na podstawie twórczości Czesława Miłosza.

 

Jak odnotowują organizatorzy litewskich targów, w tym roku zostaną one maksymalnie wykorzystane w celu przybliżenia litewskiej publiczności twórczości i osoby Miłosza, który się urodził 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach, w powiecie kowieńskim w dziedzicznym majątku matki, położonym nad Niewiażą.

Ogółem, w tegorocznych targach udział bierze 220 wydawnictw, księgarnie, instytucje naukowe z dziewięciu krajów.

Do Wilna przyjechali pisarze z Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwajcarii, USA, Ukrainy, Rosji i Polski. W ramach spotkań z literatami odbędzie się m.in. spotkanie z polskim pisarzem Andrzejem Szczeklikiem, który zaprezentuje swoją książkę "Kobieta i mężczyźni" przetłumaczoną na język litewski.

Oczekuje się, że targi odwiedzi blisko 60 tys. osób.

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie potrwają do niedzieli 20 lutego.

Autor: JS
Źródła: PAP, onet.pl, 17 lutego 2011 r.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI