Ukraina. Drewno.

Drewo 

Pieśni z Ukrainy 

Wydawca: Koka, 1998 rok 

 

 

 

 


Grupa badaczy i wykonawców ukraińskiej muzyki ludowej. Istnieje od 1979 roku (pod nazwą Drewo od 1988) pod kierunkiem muzykologa J. Jefremowa. Dzięki swej działalności zespół zainicjował nowy trend w muzycznej kulturze Ukrainy, demonstrując światu tradycyjną muzykę wsi jako coś cennego i istniejącego samodzielnie, bez potrzeby jakiejkolwiek obróbki. 

Członkowie zespołu to przeważnie studenci, absolwenci i wykładowcy kijowskiego konserwatorium, którzy jako pierwsi na Ukrainie za cel obrali sobie poznanie, przyswojenie i wierne odtwarzanie pieśni ludu, z zachowaniem ich cech stylistycznych. 

Podstawową bazę naukową i źródła repertuaru Drewa stworzyły wyprawy i praca naukowo-badawcza J. Jefremowa, I. Kłymenko, S. Kopył, W. Ponomarenko, T. Sopiłky, O. Szewczuk (centralne i zachodnie Polesie, Połtawszczyzna, Sumszczyzna, wschodnie Podole). Zespołem kieruje ważna zasada, aby nie odtwarzać mechanicznie zdobytego podczas wypraw materiału. Pieśń w wykonaniu Drewa ma kilka wariantów, ale jest ciągle tą samą pieśnią. Jest to możliwe dzięki wypracowanym przez J. Jefremowa metodom tworzenia wariacji muzycznych, które bazują na prawach rządzących pieśnią w jej naturalnym środowisku. Dla działalności artystycznej Drewa charakterystyczne jest łączenie prawdy naukowej z własnym stylem wykonania, mistrzostwem wysokiej klasy, z improwizacją i pełnym emocji śpiewem. 

Zespół jest autorem i wykonawcą przedstawienia muzycznego "Kamienne koło (FOpera)" (reż W. Troicki, premiera 09.2002.), które było wspólnym projektem Drewa i Centrum Sztuki Współczesnej "Dach". 

Z doświadczenia Drewa czerpią również inne, młodsze zespoły, które powstały w Kijowie, Kirowogradzie, Lwowie, Sumach, Charkowie, Chmielnickim. Pod bezpośrednim wpływem Drewa w Polsce w latach 90. rozpoczął się ruch folkowy. 

Członkowie grupy w krajach Europy prowadzą warsztaty śpiewu, Drewo jest stałym partnerem w projektach międzynarodowych, uczestnikiem konferencji naukowych, audycji radiowych i telewizyjnych, festiwali, koncertów (Belgia, Gruzja, Łotwa, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Uzbekistan, Francja). 

Artykuł pochodzi ze strony www.gadki.lublin.pl

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI