Vocal Ensemble of the Old-Believers of Moscow

W ostatnich latach wydaje się coraz więcej nagrań muzyki cerkiewnej, jednak niewielu z dzisiejszych wykonawców zwraca się ku tradycji dawnej Rosji. Dokonał tego zespół wokalny moskiewskich staroobrzędowców, pośród których przechowana została średniowieczna muzyka cerkiewna. 


Śpiew praktykowany przez staroobrzędowców znacznie różni się od stylistyki pieśni chóralnych cerkwi prawosławnej, jest bardziej surowy, chór śpiewa unisono, dźwięk pozbawiony jest jakiegokolwiek teatralnego efektu, oczyszczony z wpływów zewnętrznych. Akcentuje się przede wszystkim doskonałą jedność męskich głosów, wymowę świętych słów, przedstawienie znaczenia wieczności. Muzykolog André Lischké powiedział o muzyce staroobrzędowców: „Idea wykonania, muzycznego czy wizualnego, jest dla nich rzeczą obcą. Zamiast skupienia na przestrzenności dźwięku, koncentrują się na linii śpiewu, która postrzegana jest jako skrawek wieczności. Generalnie rola śpiewu jest ograniczana, linie melodyczne proste, często bliskie stylistycznie psalmodii.”

 

Vocal Ensemble of the Old-Believers of Moscow 

Liturgical Chant of the Old-Believers in Russia 

Zespół wokalny moskiewskich staroobrzędowców 

Pieśni liturgiczne rosyjskich staroobrzędowców 

wydawca: Buda Musique

 
Nauka śpiewu ma głęboki kontekst rytualny poprzez bezpośredni kontakt mistrza i ucznia, najczęściej podczas nabożeństwa. Barwa głosu, technika śpiewu, znajomość repertuaru są rzeczą naturalną, nauka trwa dziesiątki lat. Członkowie zespołu mówią: 
„Nasze głosy zrodziły się w cerkwi”. Spotykają się w moskiewskiej molennie p.w. św. Mikołaja, gdzie ojciec Piotr jest nastawnikiem. Po raz pierwszy wystąpili publicznie w sierpniu 1998 roku podczas Festiwalu Muzyki Średniowiecza i Renesansu w Jarosławiu w Polsce. W 2001 roku, dzięki zaproszeniu Radio France koncertowali we Francji. Numeracja psalmów i transliteracja z języka starocerkiewnosłowiańskiego wykonana zgodnie z tradycyjnym układem uznanym przez cerkiew staroobrzędowców. 
 
Śpiewacy: 
Ojciec Piotr Wasiliew, Igor Liubimow, 
Leonid Oustinow, Waleri Witouszkine 
 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI