Volim Puno czyli Kocham Bardzo, (kon), "Gazeta Współczesna"

To, czego w ostatnich latach dokonał Krzysztof Czyżewski w sejneńskim Pograniczu, odkrywając dla polskiego czytelnika wiele ważnych dzieł współczesnej literatury autorstwa naszych południowych sąsiadów - lub o nich - zostało uhonorowane licznymi nagrodami. Na szczególną uwagę zasługuje wydawana pod jego redakcją seria Meridian. Dwie ostatnie pozycje pojawiły się pod koniec roku 2000.


W książce pt. "Ukraina, Polska, świat" znalazł się wybór niezwykle ciekawych artykułów i reportaży Bohdana Osadczuka, który wg Andrzeja Stanisława Kowalczyka jest "...znakomitym przewodnikiem po świecie ukraińskim, wnikliwym i krytycznym obserwatorem formowania się i krzepnięcia niepodległej Ukrainy". Zupełnie odmienny charakter posiada tom Izeta Sarajlicia pod intrygującym tytułem "Kocham Bardzo", w przekładzie i z posłowiem Danuty Cirlić-Straszyńskiej. 

W 1995 r. Fundacja Pogranicze przygotowała, w ramach Biblioteki Pisarzy Sarajewa "Sarajewski tomik wojenny" Sarajlicia. 70-letni obecnie poeta, zwany w byłej Jugosławii - "jugosłowiańskim Gałczyńskim", jest najbardziej cenionym twórcą bośniacko-hercegowińskim. Do dzisiaj przyznaje się do sympatii komunistycznych, ale jego komunizm był - jak pisze tłumaczka - "emocjonalny, wymarzony przez poetę, "tak piękny, że po prostu nie mógł być urzeczywistniony". A włoski poeta Erri De Luca podkreśla, że Sarajlić "nigdy nie stał się nadwornym poetą władzy". 

"Sarajlić zachowywał konsekwencję z pięknym uporem, nie dał się złym ludziom ani złym czasom - podkreśla Josip Leszić. - Nawet gdy miał powody do jęku, krzyku lub przekleństwa, troszczył się tylko o to, aby jego wiersze nie stały się nieludzkie i aby na ulicy jego imienia nigdy nikogo nie spotkało nieszczęście... Jego pierwsza miłość okazała się ostatnią, podobnie jak dusza pierwszego wiersza skrywa się w strofach ostatniego". 

Na twórcy dorobek Izeta Sarajlicia składa się piętnaście książek poetyckich oraz kilka tomów prozy refleksyjno-wspomnieniowej. Taki też charakter ma książka pt. "Kocham Bardzo", poświęcona w całości zmarłej przed dwoma laty, ukochanej żonie Mikicy. 

"Dla nas, którzyśmy ją znali i kochali, Ida Kalasz - jedyna miłość i towarzyszka życia Izeta Sarajlicia - była po prostu Mikicą - wspomina przyjaciel obydwojga, Husein Tahmiszczić (również zmarły niedawno - przyp. kon.) - ...Po matce Austriaczka, po ojcu Dalmatynka, po swej jedynej miłości i z własnego wyboru była Bośniaczką... Naznaczona pięknem, cechę tę nosiła z godnością i w harmonii z naturą... przechodzień może na jej nagrobku dostrzec litery V.P. Ów stempel poczty polowej Mikica przemianowała dawno temu na Volim Puno - Kocham Bardzo". 

Książka, opatrzona tym przejmującym tytułem-wyznaniem, jest niezwykłym, głęboko poruszającym hołdem autora ku czci najukochańszej, pięknej kobiety, której zdjęcie wprowadza czytelnika w lekturę. 

Na tom składa się kilkadziesiąt miniatur prozatorskich, przeplecionych poezją, rekonstruujących chronologię życia i historię związku tego fascynującego małżeństwa. O dziwo, teksty te nie mają charakteru trenów: epizody wspomnień o żonie są często pogodne, nawiązujące do autentycznych, radosnych wydarzeń, chociaż pomiędzy wierszami czai się tęsknota i nieodwracalny smutek. "Czy w wieku sześćdziesięciu lat można mieć dwadzieścia sześć" - tytuł-pytanie jednej z miniatur jest zarazem odpowiedzią, co potwierdzają też ostatnie zdania: "Mikica miała tyle, nawet w wieku lat sześćdziesięciu. A te zmarszczki? - pytała. Zmarszczki są po to, żebym je także mógł całować". 

"Kolację u Prenzów", serdecznych przyjaciół, Sarajlić zamyka gorzkimi słowami: "Ani ja bez Mikicy nie jestem sobą, ani Sarajewo bez niej niej Sarajewem". A "Wiek XX" zaczyna: "Nie chcę żyć w XXI wieku"... 

(kon), "Gazeta Współczesna", 5.01.2001 r.

 

Izet Sarajlić, Kocham bardzo, Sejny 2003, Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI