W „Zeszytach Literackich” o książce „Pogranicze. O odradzaniu się kultury”

Tadeusz Kornaś w recenzji książki autorstwa Doroty Sieroń-Galusek i Łukasza Galuska pisze o swoim pierwszym spotkaniu z „Pograniczem”, o uczestnictwie w wydarzeniach wyjątkowych, obserwacji „Ludzi Pogranicza”, którzy w Sejnach stworzyli „wybraną ojczyznę”, a ich praca stała się bodźcem dla tych, którzy mieszkają tam od pokoleń.


Retrospekcję Kornaś rozpoczyna od wieczoru „Pieśni Starowieku”, idei Cygańskiej Wioski Artystycznej, analizy wydarzeń będących zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Z poziomu lokalnego autor tekstu przenosi wzrok na dalszy plan: „Pogranicze rozszerzało wciąż horyzont działań. Przyszedł czas na penetrowanie Bukowiny (na pograniczu ukraińsko-rumuńskim), nadeszło traumatyczne doświadczenie wojny na Bałkanach i spotkanie z Sarajewem. To, co działo się daleko, pozwalało zrozumieć to, co jest blisko – i odwrotnie. Pozwalało też wszędzie odkrywać podobne mechanizmy zwady i zgody. Czyżewski i Pogranicze czuli się odpowiedzialni za miejsce, w którym zamieszkali, ale też wiedzieli, że i inne miejsca wpływają na świat, że razem są jak naczynia połączone”.

Własne doświadczenie „Pogranicza” Tadeusz Kornaś porównuje z obserwacjami Doroty Sieroń-Galusek i Łukasza Galuska – podkreśla celowość istnienia „Pogranicza” i wyjątkowość jego propozycji, uwagę, z jaką zespół bada mozaikę różnorodności będącą nie przeszkodą a wartością.

Publikacja „Pogranicze. O odradzaniu się kultury” zdaniem Kornasia doskonale opisuje charakter pracy sejneńskiego ośrodka. Dorota Sieroń-Galusek i Łukasz Galusek na „Pogranicze” patrzą bowiem nań również z innej perspektywy - literackiej i artystycznej, gdzie ogromne znaczenie ma patronat Czesława Miłosza (działalność MCD), przychylność Jerzego Ficowskiego, Tomasa Venclovy, Romana Osadczuka, Claudio Magrisa. Kornaś zdradza tajemnicę „Pogranicza”, którą jest sposób zmagania się ze światem, zgodny z maksymą: „przezwyciężać, zachowując”. Warto zajrzeć do najnowszego wydania „Zeszytów Literackich”, bo poznać jej kontekst.

Powiązane artykuły:


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

 

 

 

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI