W Internecie


Z Czesławem Miłoszem o utraconych rajach i końcu świata Rozmowa z Czesławem Miłoszem, opublikowana przez portal o.pl, przeprowadzona została przez Katarzynę Janowską i Piotra Mucharskiego w ramach cyklu  Rozmowy na koniec wieku . Cykl ten obejmował kilkadziesiąt wywiadów, do których zaproszeni zostali wybitni przedstawiciele polskiej kultury. Rozmowa z Czesławem Miłoszem odbyła się we wrześniu 1996 roku, w czytelni głównej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
MIŁOSZEM: Przemoc Trudność wyrażenia cierpienia sprawi, że wobec wzrastającego natężenia przemocy – w roku 1943 w Warszawie – Miłosz wycofa się w nie-emocjonalność.
Miłosz Sounds - reportaż Zapraszamy do obejrzenia reportażu z koncertów projektu "Made in Poland – Miłosz Sounds", który był częścią tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum.
Miłosz: Na marginesie biografii Wypunktowując zamglone miejsca w biografii Miłosza, odsłonięte częściowo dopiero u Franaszka, zauważamy kolejny wielki dar poety. To niepospolita umiejętność ukazywania rzeczywistości in statu nascendi .
Zawsze miał część umysłu, która wypróbowywała jakąś truciznę Z Barbarą Toruńczyk o Czesławie Miłoszu rozmawiają Karolina Wigura i Jarosław Kuisz POZNANIE POETYCKIE Karolina Wigura: Czy dzięki trwającemu Rokowi Miłosza mamy szansę na jego codzienną obecność? Mam na myśli choćby uwzględnianie tego, co pisał, w publicznych dyskusjach, jakie prowadzimy o Polsce. Wydaje się, że Miłosz przepracował krytykę polskości, narodowej afilozoficzności, stosunku do historii i polityki na długo, zanim my dotarliśmy do tych wątków…
Setne urodziny Czesława Miłosza Dziś przypada setna rocznica urodzin poety Czesława Miłosza. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce ale także na całym świecie odbywają się uroczystości upamiętniające Noblistę, jego twórczość i przypadający obecnie Rok Miłosza. W hołdzie poecie swoje logo zmieniła tez dzisiaj wyszukiwarka Google.
Tłumy na setnych urodzinach Miłosza w Gdańsku Cała Polska obchodziła w czwartek setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Gdański pomysł na uczczenie urodzin poety był ryzykowny, ale również niezwykle udany. Na koncert Czesław Śpiewa Miłosza, poprzedzony czytaniem wierszy mistrza i opowieściami gdańskich pisarzy, przyszły tłumy.
Chińczycy oddali hołd wybitnemu Polakowi W pekińskiej siedzibie Chińskiego Stowarzyszenia Poetów zorganizowane zostało seminarium upamiętniające 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Odbyła się debata, pokazano wystawę dokumentującą twórczość polskiego poety, recytowano jego wiersze.
Chiny obchodzą 100. rocznicę urodzin Miłosza W pekińskiej siedzibie Chińskiego Stowarzyszenia Poetów zorganizowane zostało w czwartek seminarium upamiętniające 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Odbyła się debata, pokazano wystawę dokumentującą twórczość polskiego poety, recytowano jego wiersze.
"Czesław Miłosz - życie i twórczość" Czesław Miłosz, poeta, eseista, tłumacz, prozaik, laureat literackiej nagrody Nobla w 1980 roku, jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku, urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach (Litwa), zmarł w Krakowie 14 sierpnia 2004 roku. Syn Aleksandra Miłosza i Weroniki z Kunatów, brat Andrzeja Miłosza - zmarłego w 2002 roku dziennikarza, autora filmów dokumentalnych. Dwukrotnie żonaty - z Janiną Dłuską (zm. 1986; owocem tego małżeństwa są dwaj synowie - Antoni i Piotr Miłoszowie) oraz Carol Thigpen (zm....
W Kiejdanach ustanowiono premię Czesława Miłosza, "Kurier Wileński", 3.06.2011 Samorząd rejonu kiejdańskiego ufundował premię Obywatela Honorowego Regionu Kiejdan Czesława Miłosza za naukowe badania i popularyzowanie historii, dziedzictwa kulturowego i kultury etnicznej tego rejonu – poinformowały w piątek władze Kiejdan.
2. Festiwal Czesława Miłosza zakończony Festiwal Czesława Miłosza zakończony. Ostatni dzień Festiwalu to wspaniały finał tygodnia przygód z wyobraźnią poetycką. Druga edycja festiwalu, organizowana pod hasłem Rodzinna Europa zakończyła się w niedzielę (15 maja).
Sekrety Czesława Miłosza, wyborcza.pl, 28.04.2011 Gdy w roku 1962 Gabriela Kunat umiera w Sopocie, Czesław Miłosz żegna ją "Elegią dla N.N.": Winy twoje i moje? Nieduże winy.  Sekrety twoje i moje? Drobne sekrety
Województwo wesprze wigilię polskiej prezydencji w UE, gazeta.pl, 4.05.2011 Czterysta tysięcy złotych dotacji od samorządu województwa otrzyma ośrodek "Pogranicze" z Sejn. Środki te mają pomóc w realizacji międzynarodowego projektu "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy".
Ponad 50 przekładów na Rok Miłosza Ponad 50 nowych przekładów  Czesława Miłosza , m.in. na litewski, rosyjski, estoński i chiński, oraz zakup części archiwum poety dla polskich zbiorów - to niektóre wydarzenia obchodzonego właśnie Roku Miłosza ( www.milosz365.pl ).
Varga odpowiada posłom PiS: Zniewolone umysły Członkowie sejmowej komisji kultury z PiS chcą, by podczas krakowskiego Festiwalu Miłosza mówiono o "antypolskości jego poezji i działalności w komunistycznej służbie". "Naprzeciw gigantycznego dorobku poetyckiego, eseistycznego i przekładowego staje drobny bełkot paru osób' - komentuje pisarz Krzysztof Varga.
Fundacja Miejsc Rodzinnych Czesława Miłosza Zapraszamy do odwiedzania dwujęzycznej, polsko-litewskiej strony internetowej Fundacji Miejsc Rodzinnych Czesława Miłosza, znajdującej się pod adresem www..milosz.lt
STASIŃSKA, VENCLOVA, KUISZ, SZULECKI, GRUBEK, KOLARZOWSKI: …zanim „rok Miłosza” obrzydzi nam Noblistę? (I) Szanowni Państwo, w tym roku przypada 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Polskiemu nobliście przyznano zatem 12 miesięcy. Rok na przebojowe prezentacje, odważne reinterpretacje czy może po prostu przypomnienie twórczości autora „Zniewolonego umysłu” Rodakom o słabszej pamięci? Jakie będą wyniki hucznie zapowiadanego Roku Miłosza –ponowne odkrycie całej wielowymiarowości poety czy zmęczenie i przesyt?
Nowa strona o Czesławie Miłoszu Instytut Polski w Mińsku zaprasza do współtworzenia nowego portalu o Czesławie Miłoszu.
www.milosz365.pl Rok Miłosza - strona poświęcona jubileuszowi 100-lecia urodzin Czesława Miłosza.
www.rokmilosza.pl Strona, na której znaleźć można wszystkie informacje dotyczące obchodów roku Miłosza w Polsce i na świecie. Oprócz tego znajdziecie tam Państwo ciekawostki dotyczące życia oraz twórczości Poety.
Twórczość Miłosza na targach książki w Wilnie, onet.pl, 17 lutego 2011 r. W Wilnie rozpoczęły się w czwartek XII Międzynarodowe Targi Książki, na których wyjątkowo dużo uwagi poświęcono setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza.
II Międzynarodowy Festiwal im. Miłosza, onet.pl, 14 lutego 2011 r. Blisko 200 pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Czesława Miłosza będzie uczestniczyć w II Międzynarodowym Festiwalu Literackim Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", który w maju odbędzie się w Krakowie.
Konkurs na scenariusz inspirowany Miłoszem, onet.pl, 11 lutego 2011 r. Konkurs na scenariusz teatralno-muzyczny inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza, w trwającym Roku Miłosza, organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Organizatorzy zapowiadają, że najlepszy tekst zostanie wystawiony w formie spektaklu.
Europa w twórczości Czesława Miłosza, PAP, wiara.pl, 16 stycznia 2011 r. O współczesnej Europie, jej "rodzimości i wspólnotowości", o wyzwaniach, jakie przed nią stoją - dyskutowali w Sejnach (Podlaskie) badacze i miłośnicy twórczości Czesława Miłosza podczas rozpoczętego w niedzielę sympozjonu "Okolice Rodzinnej Europy".
Ten rok należy do Czesława Miłosza - Piotr Łukaszewicz, „Obiektyw” TVP Białystok, 2 stycznia 2010 r. 2011 rok obchodzony będzie w Polsce jako rok Czesława Miłosza, laureata literackiej  nagrody  Nobla. 30 czerwca przypada 100. rocznica urodzin pisarza, który związany był przede wszystkim z Suwalszczyzną, gdzie spędzał swoją młodość.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI