W Kownie przyznano tytuł Człowiek Tolerancji 2018

24 lutego 2019 roku - uroczystość przyznania tytułu "Człowiek Tolerancji 2018" z udziałem Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich.


Lauretem konkursu został reżyser teatralny Gintaras Varnas. Kapituła doceniła artystę za poszukiwanie alternatywnego języka dla teatru i sztuk teatralnych, zwłaszcza w jego najnowszych dziełach "Natan mądry" i "Getto" wystawionych w Państwowym Teatrze Dramatycznym w Kownie.

Twórcy udało się w nich przekazać idee prawdy i szlachetności, ufności i wiary w dzisiejszym chaotycznym świecie. Świecie, gdzie antysemityzm i inne rodzaje ksenofobii nie są publicznie wyciszane, a w rzeczywistości często spotykane jest nawet w najbardziej krajach Europy, takich jak Francja czy Holandia.

Plebiscyt "Człowiek Tolerancji" jest organizowany na Litwie od 2001 roku, a jego celem jest wyłonienie osoby, która swoim zachowaniem, przykładem lub słowem, pubtolerancyjnych licznie wyraziła sprzeciw wobec ksenofobii, antysemityzmu, przemocy, zniewoleniu, przejawom radykalizmu, prześladowań ze względu na poglądy, narodowość czy wyznanie w życiu społecznym Litwy.

Organizatorem plebiscytu jest Fundacja im. Chiune Sugihary "Dyplomaci za życiem", której zasadniczym celem jest kultywowanie pamięci o dyplomatach ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

Chiune Sugihara był japońskim dyplomatą. W latach 1939–1940 jako konsul Japonii na Litwie wydał blisko 2 tys. wiz, które pozwoliły uciec Żydom z krajów pod okupacją niemiecką i uniknąć Holocaustu.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę profesora Leonidasa Donskisa, którą otrzymał publicysta Pranas Morkus. Nagrodę po raz pierwszy wręczono w roku ubiegłym, otrzymał ją profesor historii Saulius Sužiedėlis.

Nagroda wręczana jest za długofalowe wysiłki na rzecz wzmocnienia świadomości i tolerancji obywatelskiej, a także działania na rzecz obrony praw człowieka, prowadzenie i wspieranie dialogu między tymi, którzy myślą inaczej.

Uroczystość odbyła się w Sali Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie. Towarzyszył jej koncert Kowieńskiego Kwartetu Smyczkowego.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI