W mediach


Przemówienie Władysława Bartoszewskiego Bohdan Osadczuk – „Człowiek Pogranicza”  Fundacja Pogranicze, Sejny, 6. 10. 2006 r.  (przemówienie odczytane podczas uroczystości)
Uparty Ukrainiec, Marcin Wojciechowski, "Gazeta Wyborcza" 14.10.2006 Choć żył na emigracji, przez lata był nieformalnym ambasadorem sprawy ukraińskiej w Polsce. O prof. Bohdanie Osadczuku z okazji przyznania mu tytułu "Człowiek Pogranicza" pisze  Na starej pocztówce z Kołomyi widać niewielkie, co najwyżej dwupiętrowe domy. Trójkątny, brukowany rynek zamyka wieża ratuszowa. Przy rynku kawiarnia wiedeńska, kilka eleganckich sklepów, nieduża figura Matki Boskiej na cokole. W dni targowe rynek zapełnia się wiejskimi wozami. Głosy żydowskie i...
Surowe oceny, Tomasz Kubaszewski, "Gazeta Współczesna" 9.10.2006 Wiele znanych osób, z Szewachem Weissem, byłym ambasadorem Izraela na czele, pojawiło się w piątek w Sejnach. Zabrakło natomiast miejscowych.   Bohdan Osadczuk, wybitny dziennikarz, współpracownik paryskiej „Kultury” otrzymał tytuł „Człowieka Pogranicza”.  
Czas wizjonerów się skończył, "Kurier Poranny" 7.10.2006 Do polityki trafiają najgorsi. Młode demokracje w krajach byłego bloku sowieckiego nie poradziły sobie z problemami. I lepiej szybko nie będzie - taką pesymistyczną wizję przedstawił w Sejnach Bohdan Osadczuk, wybitny dziennikarz, uhonorowany wczoraj tytułem "Człowieka Pogranicza".  
Bohdan Osadczuk - Człowiek Pogranicza, www.bialystok.tvp.pl (Telewizja Polska Białystok) 7.10.2006 Bohdan Osadczuk, dziennikarz i publicysta ukraiński, został w piątek uhonorowany tytułem Człowieka Pogranicza, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach.  Osadczuk przez 50 lat współpracował z paryską „Kulturą" Jerzego Giedroycia. 
Bohdan Osadczuk otrzymał tytuł Człowieka Pogranicza, "Rzeczpopolita" 7.10.2006 Bohdan Osadczuk, dziennikarz i publicysta ukraiński, został uhonorowany tytułem Człowieka Pogranicza, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach. Osadczuk przez 50 lat współpracował z paryską 'Kulturą' Jerzego Giedroycia. 
Prof. Bohdan Osadczuk "Człowiekiem Pogranicza" , www.polskieradio.pl (Informacyjna Agencja Radiowa) 6.10.2006 Ukraiński publicysta, profesor Bohdan Osadczuk, odbierze w Sejnach tytuł "Człowieka Pogranicza". Uroczystość rozpocznie się o 17. 30 w Białej Synagodze. Profesor otrzymał wyróżnienie, między innymi, za wieloletnie działania na rzecz pojednania polsko -ukraińskiego, które mogą być przykładem dla młodego pokolenia. Zdaniem Bohdana Osadczuka, w wielu krajach świata, w tym w Polsce, młodzi ludzie masowo stronią od polityki. Jak powiedział, cierpi na tym demokracja, dlatego trzeba to zmienić. 86-letni...
Gespraech mit Bohdan Osadczuk, forum.sus-n.org (Internetowe Forum Studentów Ukraińskich w Niemczech) 9.12.2005 Sehr geehrte Damen und Herren,  wir möchten auf die folgende Veranstaltung des Polnischen Instituts in Berlin in Zusammenarbeit mit der Deutsch-Polnischen Gesellschaft Bundesverband e.V. und dem Deutsch-Polnischen Magazin DIALOG hinweisen:  EIN UKRAINISCHER KOSMOPOLIT MIT BERLINER ADRESSE  Gespräch mit und über Professor Bohdan Osadczuk (Alexander Korab) anlässlich seines 85. Geburtstags 
Pogranicze dla Profesora, Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza" 6.10.2006 W żydowskiej synagodze w Sejnach splotła się wczoraj historia Polski i Ukrainy. Za sprawą jednego człowieka. Dodajmy: Człowieka Pogranicza.   Taki tytuł otrzymał wczoraj wielki przyjaciel naszego kraju, ukraiński publicysta, 86-letni prof. Bohdan Osadczuk, od 1941 roku mieszkający w Berlinie. Nazywano go już Środkowoeuropejczykiem, atamanem współpracy Polski i Ukrainy, hetmanem koronnym dziedzictwa paryskiej "Kultury", do której pisał przez pół wieku. - Człowiekiem pogranicza był...
Prof. Bohdan Osadczuk "Człowiekiem Pogranicza", www.tolerancja.pl 4.10.2006 Profesor Bohdan Osadczuk - publicysta i wykładowca uniwersytecki, od lat działający na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego - został "Człowiekiem Pogranicza" 2005/2006.   Ten prestiżowy tytuł przyznaje co dwa lata Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów " w Sejnach.
Bogdan Osadczuk "Człowiekiem Pogranicza", "Życie Warszawy" 4.10.2006 Profesor Bohdan Osadczuk - publicysta i wykładowca uniwersytecki, od lat działający na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego - został "Człowiekiem Pogranicza" 2005/2006.   Ten prestiżowy tytuł przyznaje co dwa lata Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów " w Sejnach. Tegoroczny laureat pochodzi z Ukrainy, ale mieszka w Berlinie. Jest jednym z ostatnich żyjących współpracowników redaktora paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia. 
www.kurier.gazetapl.net (dwutygodnik ukazujący się w Niemczech) 4.10.2006 *  Kultura:  Profesor Bohdan Osadczuk - publicysta i wykładowca uniwersytecki, od lat działający na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego - został „Człowiekiem Pogranicza” 2005/2006. Ten prestiżowy tytuł przyznaje co dwa lata Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów „ w Sejnach. Tegoroczny laureat pochodzi z Ukrainy, ale mieszka w Berlinie. Jest jednym z ostatnich żyjących współpracowników redaktora paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia. Bohdan Osadczuk miał...
Prof. Bohdan Osadczuk "Człowiekiem Pogranicza", www.polvision.com 4.10.2006 Prof. Bohdan Osadczuk "Człowiekiem Pogranicza" Profesor Bohdan Osadczuk - publicysta i wykładowca uniwersytecki, od lat działający na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego - został "Człowiekiem Pogranicza" 205/2006. Ten prestiżowy tytuł przyznaje co dwa lata Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów " w Sejnach. Tegoroczny laureat pochodzi z Ukrainy, ale mieszka w Berlinie. Jest jednym z ostatnich żyjących współpracowników redaktora paryskiej "Kultury" Jerzego...
Jerzy Giedroyc - książę emigrantów, onet.pl 5.10.2006 Wystawa "Jerzy Giedroyc - książę emigrantów" oraz wspominki o twórcy "Kultury" rozpoczęły w środę w Suwałkach (Podlaskie) spotkania z okazji przyznania tytułu Człowieka Pogranicza Bohdanowi Osadczukowi. Osadczuk to ukraiński emigrant, który współpracował z "Kulturą" Giedroycia.
Bohdan Osadczuk - "Człowiekiem Pogranicza", www.bialystok.tvp.pl (Telewizja Polska Białystok) 5.10.2006 Ten publicysta i wykładowca uniwersytecki od lat działa na rzecz pojednania polsko – ukraińskiego. Ten prestiżowy tytuł przyznaje co dwa lata Ośrodek “Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. 
Bohdan Osadczuk "Człowiekiem Pogranicza" , www.instytutksiazki.pl (portal Instytutu Książki) 6.10.2006 Dziś uroczyste wręczenie tytułu "Człowieka Pogranicza" Bohdanowi Osadczukowi podczas międzynarodowego spotkania pt. „Przełamując podziały – Niemcy, Polska i Ukraina w nowej Europie”, które odbywa się w Sejnach i w Klasztorze Wigierskim w dniach 4-7 października. Jest to pierwsze spotkanie z zaplanowanego przez Fundację Pogranicze cyklu wydarzeń poświęconych poznaniu i propagowaniu postawy i twórczości laureata. 
Człowiek Pogranicza: Bohdan Osadczuk, "Gazeta Wyborcza" 6.10.2006 Ataman współpracy polsko-ukraińskiej. Zwolennik niepodległej, otwartej na Zachód Ukrainy. Orędownik wzajemnego wybaczenia krzywd z przeszłości. Znakomity komentator polityczny i publicysta, wykładowca historii XX w. na uniwersytetach m.in. w Berlinie i Monachium. Odznaczony Orderem Orła Białego. Inicjator powstania Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. W piątek w Sejnach 86-letni profesor Bohdan Osadczuk odbierze tytuł Człowieka Pogranicza. 
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI