W prasie


Czesław Miłosz i płaska kraina wzięta z wody i płomieni... Artykuł Andrzeja Kasperka o związkach Czesława Miłosza z Żuławami, opublikowany przez  "Dziennik Bałtycki" 9 XII 2011. 
Milašius - Litewski paszport: wojenne sekrety Czesława Miłosza W numerze Nr 3 (3262), 15 stycznia 2012 Andrzej Franaszek pisze o prawdziwej historii związanej z "litewskim paszportem" Czesława Miłosza. Komentarza do artykułu udzielił również historyk Tomasz Szarota.
Przegrać dla ludzi Czesław Miłosz i science fiction? To nie pomyłka. Noblista napisał powieść w tym popularnym gatunku. Ale jej nie wydał. Dlaczego? O czym traktowała? W Przekroju  nr 2/2012 Sławomir Sierakowski
Miłosz: Warszawa jak Nowy Jork - Chociaż Miłosz pisał o Warszawie, że to "obce miasto, na sypkiej równinie", to jednak była dla niego miejscem formacyjnym - mówi Marek Zaleski z Instytutu Badań Literackich PAN, organizatora międzynarodowej sesji literacko-naukowej "Warszawa Miłosza".
Wiersz Miłosza na odsłonięciu pomnika ofiar lotu w Pensylwanii Około 7 tys. ludzi oddało cześć ofiarom katastrofy porwanego samolotu United Airlines lot 93, który 11 września 2001 r. rozbił się pod Shanksville w stanie Pensylwania, kiedy pasażerowie podjęli bohaterską walkę z terrorystami. Pod Shanksville, na polu, gdzie samolot runął na ziemię, odsłonięto marmurową tablicę z nazwiskami 40 pasażerów i załogi samolotu United 93. Przemawiał wiceprezydent Joe Biden oraz byli prezydenci: George W. Bush i Bill Clinton.
Czesław Miłosz. 100 rocznica urodzin. Świętują nawet w Chinach! Czesław Miłosz. 100 rocznica urodzin: Odbyła się debata, pokazano wystawę dokumentującą twórczość polskiego poety, recytowano jego wiersze.
Jak ogarnąć świat Miłosza Czesław Miłosz był jednym z nie tak znowu licznej gildii poetów-filozofów. To znaczy – nie filozofem, który nieraz pisze wiersze, ani nie poetą, któremu zdarza się opublikować filozoficzny esej.
Pamięć przyszłości Wszystkim lżej zrobiło się na duszy. W pokoju było więcej światła i radości. Jak po narodzinach. Skąd mogliśmy wiedzieć, że słowo „tak” oznaczać będzie wygnanie z polskiej ortodoksji i fakt, że gdziekolwiek byśmy się znaleźli, nie będziemy stąd...
Miłosz na Liście Przebojów Trójki Wiersz Czesława Miłosza "Tak mało" zadebiutował na antenie radiowej Trójki i ma szansę wejść na "Listę Przebojów Programu 3"
Krasnogruda znów żyje Już jutro w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza, w przeddzień prezydencji Polski w UE w maleńkiej Krasnogrudzie pod Sejnami zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu.
W czwartek uroczystości w Krasnogrudzie z udziałem prezydenta Prezydent Bronisław Komorowski, w obecności m.in. przedstawicieli litewskiego rządu, otworzy w czwartek na polsko-litewskim pograniczu Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Będzie to inauguracja kulturalnych wydarzeń polskiej prezydencji.
Krasnogruda: sceneria niespełnionej miłości Miłosza W dworze w Krasnogrudzie, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, polskiego noblistę wspominać będą artyści i politycy. Rozegrał się tu pierwszy miłosny dramat przyszłego poety, zawiedziony w miłości nastoletni przyszły noblista zagrał w rosyjską ruletkę.  
Miłosz w blueboksie w sam raz na 100. urodziny Koncert na rożek, bęben i violę - to tytuł spektaklu poświęconego Miłoszowi, jaki w środę i czwartek (29-30 czerwca) zobaczyć można będzie w kinie Forum. O tyle niezwykły, że bogaty w wizualizacje i z muzyką na żywo.  
Krasnogruda: Polska prezydencja UE 2011. Przyjedzie Komorowski, Grybauskaite, Van Rompuy 30 czerwca prezydenci Polski, Litwy i Unii Europejskiej przyjadą do Krasnogrudy koło Sejn. Tutaj Polska będzie obchodzić wigilię swojej prezydencji w Unii Europejskiej. - To wielkie wyróżnienie - mówi Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze.
Egzorcyzmy. Andrzej Franaszek, "Tygodnik Powszechny", 19.04.2011 Stanisław Vincenz zmuszał dotkniętego głęboką depresją Miłosza do nieśpiesznego przemierzania świata, dotykania go stopą i dłonią, smakowania, pokornego obejmowania wzrokiem nieskończoności jego form tak wolnych od ludzkich szaleństw i szatańskich podszeptów. Zaoferował mu „terapię nadziei”.
Ostatni obywatel Wielkiego Księstwa Litewskiego Zapraszamy do lektury wywiadu z Krzysztofem Czyżewskim poświęconego Czesławowi Miłoszowi pt. Ostatni Obywatel Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wywiad przeprowadzony przez Pawła Winiarskiego ukazał się w styczniowym dodatku do Głosu Białowieży pt. "Rok z Czesławem Miłoszem".
Ja, polska kultura, wyborcza.pl, 17.03.2011 Program wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie największą prezentacją kultury naszego kraju po 1989 roku. Od lipca do grudnia ma się odbyć w sumie 1400 imprez w kraju i za granicą.
Stolica Miłosza, "Tygodnik Powszechny", 15 lutego 2010 r. Nobliści Wisława Szymborska i Derek Walcott, arabski poeta Adonis, Hindus Aśok Vadźpej, Chińczyk Bei Dao, Amerykanie Robert Hass i Edward Hirsch to tylko niektórzy z twórców zaproszonych do Krakowa na majowy II Festiwal Literacki Czesława Miłosza.
Rok 2011 Rokiem Miłosza, "Newsweek", 6 października 2010 r. Czesław Miłosz został uhonorowany przez Sejm. Z okazji 100. rocznicy urodzin noblisty rok 2011 będzie obchodzony jako Rok Miłosza. Uchwałę w tej sprawie poparły wszystkie kluby.
Rok Miłosza - rokiem zbliżenia Polski i Litwy?, "Rzeczpospolita", 22 grudnia 2010 r. Rok Czesława Miłosza, który będzie obchodzony na Litwie i w Polsce w 2011 roku, przyczyni się do zbliżenia obu narodów - taką nadzieję wyrazili organizatorzy litewskich obchodów.
Sejmowa bitwa na cytaty z Miłoszem w tle, "Gazeta Wyborcza", 6 paździenika 2010 r. Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za przyjęciem uchwały ustanawiającej rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza - mimo wątpliwości, jakie wyrażali posłowie PiS. W Sejmie rozegrała się prawdziwa bitwa na cytaty literackie.
Sobecka nie chce Miłosza. Bo nazwał krzyż próchnem, "Dziennik", 23 września 2010 r. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w czwartek tekst uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Podczas obrad o całkowite odrzucenie projektu uchwały wnioskowała posłanka Anna Sobecka, argumentując, że "Miłosz obrażał Polaków".
"Szokujące i bolesne". Życiński o słowach Sobeckiej, MJ/PAP, "Newsweek", 23 września 2010 r. Czesław Miłosz ma jednak poparcie Kościoła - przynajmniej jego bardziej liberalnej części. Arcybiskup lubelski Józef Życiński wyraził "głębokie uznanie" dla sejmowej komisji, która w czwartek przyjęła tekst uchwały o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza i jednocześnie skrytykował Annę Sobecką z PiS, która chciała zablokować uchwałę.
Sobecka: Bo Miłosz obrażał Polaków, "Gazeta Wyborcza", 23 września 2010 r. Rok 2011 będzie Rokiem Czesława Miłosza, poety polskiego, laureata Nagrody Nobla - uznała wczoraj sejmowa komisja kultury. Nie zgadza się na to Anna Sobecka z PiS. Argumenty Sobeckiej? - Miłosz obrażał Polaków. Książki Miłosza pełne są różnorakiej pogardy wobec Polaków. Szydzi ze wszystkich warstw społecznych. Wielką obelgą jest insynuacja Miłosza, że jakoby w Polsce panował analfabetyzm, a chłopi to są ohydni, śmierdzący głupcy, których trzeba nauczyć myśleć. To jest w...
Czesław Miłosz, Rosja - Joanna Szczęsna, "Gazeta Wyborcza", 3 grudnia 2010 r. Obchody Roku Miłoszowskiego Fundacja Zeszytów Literackich rozpoczyna publikacją tomu esejów poety "Rosja. Widzenia transoceaniczne". Faktu, jak ważkie miejsce zajmowała Rosja w jego literackich, historycznych, filozoficznych, religijnych rozważaniach nie sposób nie zauważyć. On sam jednak nie zdecydował się na zebranie ich w tom. Wydany właśnie wybór pokazuje jednak, że książkę o Rosji pisał właściwie przez całe życie. Pytany, dlaczego wykładając o Dostojewskim na...
Był sobie Miłosz, Miłosz i Miłosz, "Gazeta Wyborcza", 11 styczna 2010 r. Jedni spróbują go odbrązowić, drudzy - dowartościować. Znamy już główne punkty programu obchodów Roku Czesława Miłosza.
Ten rok będzie Rokiem Miłosza, Andy, Białystok Online, 3 stycznia 2011 r. Festiwal, nowe publikacje, otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu. Sejm ustanowił rok 2011 Rokiem Miłosza. 30 czerwca mija bowiem 100 lat od urodzin wybitnego pisarza.
Rozpacz Miłosza - Adam Michnik, "Gazeta Wyborcza", 2 stycznia 2011 r. Ocalał polską duchowość przed zakłamaniem i zdradą, przed zaślepieniem umysłu i banalnością frazesu, przed fanatyzmem i cynizmem, przed okrucieństwem i przed kapitulacją wobec okrucieństwa. 
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI