Warmię warto polubić

Do Olsztyna zjechali wolontariusze Borussii, którzy na co dzień pracują w ośrodkach kultury i muzeach w regionie i uczą się jak chronić krajobraz kulturowy. Sasza zaczyna dzień w archiwum państwowym w Olsztynie od wypicia herbaty z etatowymi pracownikami, potem kataloguje dokumenty.


Ksenia, wolontariuszka w kętrzyńskim muzeum, w wolnych chwilach fotografuje i uczy gimnazjalistów języka rosyjskiego, a Wika z Karoliną zanim dotrą do pracy w domu kultury w Gietrzwałdzie, podziwiają warmińskie krajobrazy, bo mieszkają w Worytach. - Na początku trudno mi było przestawić się na mieszkanie w małej wsi, bo pochodzę z Kaliningradu - opowiada Wika. - Teraz polubiłam spokój i ciszę wsi oraz dom, w którym mieszkamy z Karoliną - poniemiecki mały budynek. 

W borussiańskim programie "Międzynarodowy wolontariat w ochronie zabytków" bierze udział dwudziestu młodych ludzi: ośmiu Polaków, sześciu Niemców i sześciu Rosjan. Na rok przyjechali na Warmię i Mazury uczyć się ochrony krajobrazu kulturowego. Właśnie minął półmetek pobytu. - To spotkanie ma im uświadomić, ile już się nauczyli, ile zrobili - mówi Beata Samojłowicz, koordynatorka projektu. 

Wika z Karoliną zrobiły już wiele: zorganizowały świąteczny kiermasz, wystawę o warmińskiej architekturze. Prezentacja stała się okazją do spotkania wielu mieszkańców Woryt. - Inicjatywa dziewczyn zjednoczyła wieś, to bardzo cenne - uważa Samojłowicz. 

Z wolontariuszek zadowolony jest też Józef Szkandera, dyrektor gietrzwałdzkiego domu kultury: - Pełne zapału, pomysłów, mają otwarte głowy, bardzo nam pomagają m.in., robiąc foldery ... - wylicza. 

Wika: - W Rosji nie miałam do czynienia z organizowaniem życia kulturalnego związanego jednocześnie z historią regionu, a teraz już wiem, że bardzo mi się to podoba - mówi. Pytana, co chce robić po skończeniu wolontariatu, odpowiada bez namysłu: - Chyba zapiszę się na studia w Olsztynie. 

Gazeta Wyborcza: Olsztyn z dnia 08-02-2006


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI