Pracownie Edukacji Artystycznej – MCD Krasnogruda

O Pracowni Plastycznej
Rozmowa z Wiesławem Szumińskim o Pracowni Plastycznej.  Od jak dawna istnieje Pracownia Plastyczna? Jak wygląda codzienna praca? »
O Pracowni Przyrody
Pracownia Przyrody istnieje od 4 lat, uczestniczą w niej dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, z którymi spotykamy się raz w tygodniu. Niektóre z nich są z nami od początku, mimo że po trzech latach zamykamy pewien sykl spotkań i realizujemy podobny materiał. »
"Wielka Księga Sześciu Jezior" - nowy projekt Pracowni Krasnogrudzkich
Nad "Wielką Księgą Sześciu Jezior" pracować będą współtwórcy Pracowni - Spiżarni Krasnogrudzkiej, Pracowni Dźwięku, Pracowni Złotego Runa oraz Pracowni Maski.  »

Pracownia Muzyczna

Nagrania do filmu "Wołyń" - 15-17 XII 2015
Mikołaj Trzaska z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego nagrywa materiał do ścieżki dźwiękowej najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". »
Corp! Republica w Krasnogrudzie
W dniach 24-25 kwietnia 2015 Międzynarodowe Centrum Dialogu gościło studentów korporacji Instytutu Relacji i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego . »
Warsztaty muzyczne Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
Młodzi adepci sztuki muzycznej dźwięczą w Krasnogrudzie. »

Pracownia Wystawiennicza

Zapraszamy dzieci i młodzież na wystawę pt."Kadisz dla...Malarstwo, Rzeźba", Biała Synagoga, Sejny.
Wystawa-  cykl obrazów na płótnie oraz  ceramiczna instalacja - powstała na kanwie dwóch historii usłyszanych i zanotowanych przez  artystę Wiesława Szumińskiego podczas jego podróży. To opowieść o tragicznym końcu synagogalnej biblioteki w Tykocinie, oraz... »
Misteria Dzieciństwa w Domu Pogranicza
Wystawa MISTERIA DZIECIŃSTWA. JERZY FICOWSKI / opowieść Bożeny Szroeder. Zacząć trzeba od tego, że wystawa jest czymś więcej niż wystawą literacką, jest doskonałym warsztatem, który wykorzystujemy w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą. »
Wystawa Wiesława Szumińskiego "Kadisz dla... Malarstwo, rzeźba" w Białej Synagodze
    „Była biblioteka” i „Kadisz dla dziewczyny w białej sukience” - dwa cykle. »

Pracownia CDKP

Pracownia Dokumentacji Przedsięwzięć

THE ONE MINUTES - pokaz filmów
Pokaz filmów jednominutowych »
2 grudnia 2007 - Ogólnopolskie POKAZY SZORTÓW
  2 grudnia 2007 - Ogólnopolskie POKAZY SZORTÓW w Pograniczu. »
Wtorki Filmowe - Kalendarium Spotkań 2006
KALENDARIUM SPOTKAŃ FILMOWYCH 2006 »

Pracownia Kronik Sejneńskich

Gucio Zaczarowany na Festiwalu CinePOLSKA w Bukareszcie
Reżyserka filmu "Gucio Zaczarowany" Daria Kopiec poprowadzi również  warsztaty z animacji stop – motion dla dzieci. »
Bożena Szroeder o pracy nad Filmową Kolekcją
Filmowy program trwa już od siedmiu lat. Powstała czteroczęściowa „ Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza” (pierwsza poświęcona była legendom, baśniom i bajkom; druga – pieśniom pogranicza; trzecia – opowieściom domowym z pogranicza i czwarta - opowieściom krasnogrudzkim), ... »

Dorośli i Starsi w Pograniczu - nowy program

Katedra Krzysztofa Czyżewskiego
28 listopada w Puńsku i 30 listopada w Sejnach odbył się wykład pt. " Etos pogranicza"  inaugurujący Katedrę Krzysztofa Czyżewskiego dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. »
Pracownie dla seniorów / 25 listopada 2016
25 listopada 2016 r. w Międzynarodowym Centrum  Dialogu kolejne warsztatowe spotkanie Uniwersytetu III Wieku. »
Nowe Pracownie Pogranicza
15 listopada 2016 r. w Krasnogrudzie rozpoczęto nowy całoroczny cykl spotkań warsztatowych z sejneńskim Uniwersytetem III Wieku.  »

Pracownia Edukacji Regionalnej

Gimnazjaliści Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach na kolejnych warsztatach w Pograniczu
  26 października 2016 r - zajęcia na temat tradycji zydowskich Sejn.  »
Twórczo spędzony czas, "Przegląd Sejneński"
Poniższy artykuł autorstwa Moniki Karpowicz o feriach w Pograniczu ukazał się w Przeglądzie Sejneńskim nr 4 z dnia 17 lutego. »

Lato w Pograniczu

Szukanie ojczyzny. Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza
Szukanie ojczyzny. Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza. Wystawa w przestrzeniach dworu w Krasnogrudzie opowiada o tym, co dla Czesława Miłosza stało się jednocześnie losem, obsesją, snem, życiową utopią i zadaniem wyznaczonym samemu sobie w formie codziennej dyscypliny pracy – szukanie... »
„Dolina Issy” – film zrealizowany na podstawie spektaklu Teatru Sejneńskiego
Od 2004 roku, kiedy „Pogranicze” stało się gospodarzem dworu i parku w Krasnogrudzie, realizowany jest program „Trakt krasnogrudzki”. Uczestniczy w nim młodzież pogranicza polsko-litewskiego, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz licznie odwiedzający to miejsce turyści. »
Pamiętanie Miłosza
14 sierpnia 2011 przypada siódma rocznica śmierci Czesława Miłosza. Na krasnogrudzkim ganku odbywało się spotkanie „Pamiętanie Miłosza”. Jak co roku do Krasnogrudy przybyli przyjaciele Czesława Miłosza, wydawcy, tłumacze, krytycy, a także miłośnicy jego poezji. Wspomnienie,... »

Projekty

3 maja 2012 - 20+2 - Café Meridian - spotkania autorskie
W Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej spotkali się autorzy książek o Pograniczu i wydanych przez Wydawnictwo Pogranicze: Irena Grudzińska-Gross, Ivan Čolović oraz Dorota i Łukasz Galuskowie. »
18-20 października 2010 - Meridian Cafe
            18-20 października 2010 roku odbyły się spotkania autorskie z Miljenko Jergovićiem, autorem książki " Freelander ", wydanej przez Wydawnictwo Pogranicze.  »
30 maja 2010 - Mińsk. Przewodnik po mieście słońca
30 maja 2010 roku odbyło się spotkanie z książką "Mińsk. Przewodnik po mieście słońca" - Artur Klinau opowiedział o swojej książce oraz zaprezentował swój dorobek fotograficzny. »