Warsztaty „Krasnogrudzki Miłosz” - relacja uczestniczek


 W dniach 4-6 grudnia 2015 r. dzięki uprzejmości oraz w towarzystwie p. prof. Anny Kamionowskiej i p. prof. Marii Luks  miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach, które odbyły się na terenie Dworu Miłosza w Krasnogrudzie. Organizatorami całego zdarzenia była Fundacja „Pogranicze” i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

E.Owerczuk N.CiwoniukW zapierającym dech w piersi dworze pojawiłyśmy się późnym piątkowym popołudniem. Wieczór spędziłyśmy bardzo aktywnie – uczestniczyłyśmy w spotkaniu wprowadzającym w tematykę warsztatów, które poprowadził Krzysztof Czyżewski - autor książki pt. „Miłosz. Tkanka łączna”. Z wielką pasją opowiadał o potrzebie budowania więzi, nawiązując przy tym do życia, działalności i twórczości poety. Atrakcją był również wieczór poetycki z udziałem m.in. poetki Janiny OsewskiejVyturysa Jarunisa - tłumacza Miłosza na litewski - oraz Marty Ługowskiej, czyli osób, które prowadziły wykłady następnego dnia. Fascynujące okazały się nie tylko czytane wiersze (m.in. „Powrót” czy „Sroczość”) i refleksje z nimi związane, ale również klimat kawiarni „Piosenka o porcelanie” znajdującej się w podziemiach dworu, przesyconych zapachem imbiru.
W sobotę od samego rana uczestniczyłyśmy w zajęciach, mających na celu zarówno szczegółowe poznanie postaci samego Miłosza, jak i historii jego rodziny oraz przeszłości dworu. Każdy z warsztatów był wyjątkowy – spotkanie z Andrzejem Franaszkiem (autorem około tysiącstronicowej biografii Noblisty) miało formę rozmowy, natomiast zajęcia z paniami Małgorzatą Sporek-Czyżewską i Weroniką Czyżewską-Poncyljusz oparte były na pracy w grupach z gotowymi materiałami – tekstami i zdjęciami. Pani Marta Ługowska wprowadziła nas w świat poezji, przypominając wiele ważnych duchowych kwestii. Pan Zbigniew Fałtynowicz opowiedział o Czesławie Miłoszu w kontekście Suwalszczyzny, a gość z Litwy – profesor  Egidijus Aleksandraviczius (autor książki o biskupie Antonim Baranowskim/Antanasie Baranauskasie) poruszył ważne kwestie związane z problemem tożsamości mieszkańców pogranicza. Kolejnym punktem programu był wieczór autorski Janusza Makucha - dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Dzień zwieńczył pokaz filmu „Dolina Issy” we Dworze Mejera w Hołnach Mejera, gdzie nocowaliśmy. Różnorodność tematów, form i treści pozwoliła na poszerzenie swojej wiedzy na wielu płaszczyznach i na niezawężanie perspektywy.
Niedziela upłynęła nam na podsumowaniu całego wydarzenia, ostatnich spotkaniach z uczestnikami i prowadzącymi warsztaty i podróży do domu.
Jesteśmy oczarowane Dworem Miłosza, krasnogrudzką atmosferą rodzinności i przyjaźni, niesamowitymi widokami. Uczestnictwo w warsztatach bardzo przybliżyło nam postać poety, a bezpośrednia styczność z otoczeniem, w którym niegdyś przebywał, pozwoliła jeszcze lepiej zrozumieć niektóre jego decyzje i zachowania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i chylimy czoła przed działalnością pracowników Fundacji „Pogranicze” za to, że tak pięknie udało im się odnowić ten dwór, tchnąć w niego ducha i spełnić prośbę Miłosza, aby to miejsce żyło.  Mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze nie raz uda nam się odwiedzić Krasnogrudę – być może z nowym spojrzeniem na świat, inną refleksją o życiu.

Ewa Owerczuk (1a) i Natalia Ciwoniuk (3a)

Wiięcej fotografii na stronie osrodka Pogranicze

Czytajportal ILO im. A. Mickiewicza w Białymstoku 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI