Warsztaty tkackie i rękodzielnicze w Puńsku z etnografką Aldoną Wojciechowską i mistrzynią tkacką Weroniką Wolańską.

27 września 2017 w ramach programu "Makatkowa Sejneńszczyzna" z udziałem gimnazjalistów. FOTO


Ponownie wkraczamy w tajniki historii i warsztatu rękodzielniczego.

Wizyty w Puńsku rozpoczęliśmy spotkaniem z etnografką Aldoną Wojciechowską,która wprowadziła nas w bogatą historię tkaniny litewskiej. Przybliżyła nam wiedzę o makatkach, tkaninach krosiennych ,krajkach i innych dekoracyjno-użytkowych tkaninach z litewskiej tradycji. Oprowadziła nas po Regionalnym Muzeum, które mieści się na tzw. Starej Plebanii.

     

 

Byliśmy też w Pracowni Warsztatu tkackiego w Puńsku, które mieści się w szkole podstawowej i istnieje już wiele lat. Pani Aldona wraz z mistrzynią tkacką Weroniką Wolańską udostępniły nam do pracy krosna ludowe i małe krosna na których powstają krajki. Po omówieniu i pokazaniu nam trudnej techniki tkania zaczęliśmy pracę nad najprostszymi wzorami tych dwóch technik. Okazało się, że praca nad tkaniem wymaga skupienia i wytrwałości bo szybko można się pomylić .

Z notatek prowadzącej Pracownię Tkania - Urszuli Wasilewskiej

 

 czytaj o Makatkowej Sejneńszczyźnie

Warsztaty tkackie i rękodzielnicze w Puńsku Aldoną Wojciechowską i Weroniką Wolańską.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI