Wernisaż wystawy Marii Miklossy i Sandora Plugora

1 maja 1992 w ramach międzynarodowego seminarium "Kultury małych ojczyzn Europy Środkowowschodniej - nowe formy działania" miał miejsce wernisaż rysunku, grafiki i malarstwa Marii Miklossy i Sandora Plugora z Siedmiogrodu w Białej Synagodze w Sejnach. 

"Graj, Cyganie, nad skrzypcami drżyj,
Aż się smyczek postrzępi jak kij;
Puchar, serce całe w smutku, w winie,
Graj, Cyganie, a troska przeminie!"

         Michaly Vorosmarty /tłum. Tadeusz Nowak/


 

W portretach Marii Miklossy wszechobecna harmonia kształtuje specyficzną geometrię rysów twarzy, tworzy kolorystyczny nastrój obrazów wydobywając z palety tonacje i odcienie najczęściej jednego koloru, a poprzez to wewnętrzy spokój i ciszę odbijające się na twarzy człowieka. Zatrzymujemy się i patrzymy prosto w oczy - w lustro duszy dające świadectwo tego, o czym słowa i te moje uwagi są w stanie zaświadczyć jedynie ogólnikowo.
Andras Sipos /1984/

Co może być ważne, co jest majątkiem, ojczyzną, losem Sandora Plugora: wewnętrzny przymus rysowania, lekkość kreski, pewność, humor, żałoba, elegancja, brutalna i delikatna wizja funkcji arytmetycznej, oścista, koronkowa, metaliczno - liniowa i fragmentaryczno - szkieleyowa gęstość sita, samotność włókna, linia o srebnych kątach, krzywizny i spadek lini, struktura zamkniętej samotności i strumienie świateł, szczyt igielny żagwi historii ludzkiej i jej upadek.
Ferenc Juhasz /1988/

Maria Miklossy - ukończyła liceum plastyczne w Marosvsarhely /rumuńskie Tirgu Mures/, a potem Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kolozsvar /rum. Cluj/. Żyje i tworzy w Sepsiszentgyörgy. Od 1964 brała udział w wystawach grupowych w Nagybanya, Brassö, Csikszereda, Sepsiszentgyörgy, Kezdivasarhely, Kovaszana.

Sandor Plugor - urodził się w 1940 r. w Siedmiogrodzie, w miejscowości Kökös /rejon Haromszek/. Ukończył liceum plastyczne, potem Wyższą Szkołę Plastyczną - dyplom otrzymał w roku 1964. Do roku 1970 był nauczycielem wychowania plastycznego w Brassö, a następnie redaktorem graficznego pisma 'Astra'. Od 1970 r. żyje i tworzy w Sepsiszentgyörgy, gdzie pracuje w Narodowym Muzeum Seklerskim oraz jako scenograf w Teatrze Węgierskim. Poza rysunkami, grafikami i pracą scenograficzną, bardzo ceniona jest również jego twórczość ilustratorska.

 

1 maja 1992 - wernisaż wystawy Marii Miklossy i Sandora Plugora


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI