Wernisaż wystawy Marii Miklossy i Sandora Plugora

1 maja 1992 w ramach międzynarodowego seminarium "Kultury małych ojczyzn Europy Środkowowschodniej - nowe formy działania" miał miejsce wernisaż rysunku, grafiki i malarstwa Marii Miklossy i Sandora Plugora z Siedmiogrodu w Białej Synagodze w Sejnach. 

"Graj, Cyganie, nad skrzypcami drżyj,
Aż się smyczek postrzępi jak kij;
Puchar, serce całe w smutku, w winie,
Graj, Cyganie, a troska przeminie!"

         Michaly Vorosmarty /tłum. Tadeusz Nowak/


 

W portretach Marii Miklossy wszechobecna harmonia kształtuje specyficzną geometrię rysów twarzy, tworzy kolorystyczny nastrój obrazów wydobywając z palety tonacje i odcienie najczęściej jednego koloru, a poprzez to wewnętrzy spokój i ciszę odbijające się na twarzy człowieka. Zatrzymujemy się i patrzymy prosto w oczy - w lustro duszy dające świadectwo tego, o czym słowa i te moje uwagi są w stanie zaświadczyć jedynie ogólnikowo.
Andras Sipos /1984/

Co może być ważne, co jest majątkiem, ojczyzną, losem Sandora Plugora: wewnętrzny przymus rysowania, lekkość kreski, pewność, humor, żałoba, elegancja, brutalna i delikatna wizja funkcji arytmetycznej, oścista, koronkowa, metaliczno - liniowa i fragmentaryczno - szkieleyowa gęstość sita, samotność włókna, linia o srebnych kątach, krzywizny i spadek lini, struktura zamkniętej samotności i strumienie świateł, szczyt igielny żagwi historii ludzkiej i jej upadek.
Ferenc Juhasz /1988/

Maria Miklossy - ukończyła liceum plastyczne w Marosvsarhely /rumuńskie Tirgu Mures/, a potem Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kolozsvar /rum. Cluj/. Żyje i tworzy w Sepsiszentgyörgy. Od 1964 brała udział w wystawach grupowych w Nagybanya, Brassö, Csikszereda, Sepsiszentgyörgy, Kezdivasarhely, Kovaszana.

Sandor Plugor - urodził się w 1940 r. w Siedmiogrodzie, w miejscowości Kökös /rejon Haromszek/. Ukończył liceum plastyczne, potem Wyższą Szkołę Plastyczną - dyplom otrzymał w roku 1964. Do roku 1970 był nauczycielem wychowania plastycznego w Brassö, a następnie redaktorem graficznego pisma 'Astra'. Od 1970 r. żyje i tworzy w Sepsiszentgyörgy, gdzie pracuje w Narodowym Muzeum Seklerskim oraz jako scenograf w Teatrze Węgierskim. Poza rysunkami, grafikami i pracą scenograficzną, bardzo ceniona jest również jego twórczość ilustratorska.

 

1 maja 1992 - wernisaż wystawy Marii Miklossy i Sandora Plugora


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI